Alla riksdagsärenden från och med 1991
Fler sökvillkor
Innehåll
- Allmänt
- Lathund
- Sökteknik
- Sökfält
- Fält för behandlingsfaser
- Exempel
- RP i andra behandlingen
- Enda behandling av E-ärenden
- Propositioner lämnade av Paavo Lipponens första regering
- Förtroendeomröstningar under regeringen Vanhanen
- Godkända LM valperioden 1999–2002
- Avslutade LM valperioden 2003–
- Propositioner under behandling
- Budgetlagar riksmötet 2006
- Propositioner som förkastats
- Underhåll och support
Allmänt
Sökformuläret för sökning med fler sökvillkor i riksdagsärenden är uppdelat på- ordinarie sökfält och
- sökfältet Behandling för behandlingsfaser.
Fälten för behandlingsfaser (rubriken Behandling) kan med fördel kombineras med ärendekategorier eller sökinformation i andra sökfält, men sökningen startar redan med ett ifyllt fält.
För att kunna använda formuläret för fler sökvillkor måste du känna till riksdagsärenden och respektive behandlingsfaser. Alla ärenden genomgår till exempel inte alla behandlingsfaser. Därför ger inte alla sökkombinationer resultat.
Mer information om ärendekategorierna och deras behandlingsfaser får du om du klickar på ett dokument och frågetecknet efter dokumentet. Se också Behandlingsfaser och ärendekategorier nedan.
Alla fält är tillgängliga för sökning via formuläret för enkel sökning, se Söktips för sökning i riksdagsärenden.
Åter till innehållsförteckningen
Lathund
Ta reda på vad ärendekategorin riksdagsärenden innehåller och hur behandlingsgången ser ut.Det finns en kortfattad förklaring till varje ärendekategori som förekommer i riksdagen, till exempel vad ärendekategorin regeringens proposition omfattar och vilka behandlingsfaser som ingår i databasen. Förklaringarna finns i samband med respektive referenser.
Sök fram ett dokument i någon ärendekategori och klicka på någon av de understrukna behandlingsfaserna. Då får du en kort beskrivning av ärendekategorin och behandlingsgången i riksdagen. Se också Behandlingsfaser och ärendekategorier nedan.
- 1. Ange tidsintervall i listrutan Riksmöte/Valperiod:
- Standard i systemet är att användargränssnittet är inställt på ärenden från och med 1991. Du kan ändra inställningen genom att klicka på tecknet efter texten Riksmötet 1991->. Då kan du själv välja till exempel den pågående valperioden eller det pågående riksmötet.
- Obs! Tidsintervallen begränsas enligt året när ärendet väcktes, inte enligt tidpunkten för behandlingen. Tidpunkten för behandlingen anges i fälten i Behandling.
- 2. Välj en ärendekategori i sökfältet
- Välj den ärendekategori du ska söka på. Om du till exempel är intresserad av lagstiftning bör du åtminstone ta med regeringspropositioner i sökningen. Välj sökfältet Dokumentnummer och skriv in RP som sökvillkor.
- 3. Precisera sökningen
- Kontrollera att operatorn OCH är vald efter den första raden. Fortsätt sedan med ett preciserande sökfält eller med tidpunkten för behandlingsfasen.
- 3.1 Kombinera ärendekategorin med preciserande sökfält
- Välj ett fält som passar in på din sökning. När du till exempel söker förkastade regeringspropositioner är det bäst att välja sökfältet "Beslut om ärende" och skriva in Förkastats som sökvillkor.
- 3.2 Begränsa ärendekategorin med hjälp av tidpunkten för behandlingsfasen
- Välj en behandlingsfas i fältet Behandling, till exempel 2:a behandlingen och kombinera den med respektive datum. Om du bara fyller i det första datumet (Från) gäller sökningen tiden mellan det datumet och dagsläget. Om du skriver in ett slutdatum (Till) begränsar du sökningen fram till det datumet. Kontrollera att tidsintervallet inte avviker från det du angett i Riksmöte/Valperiod.
- 4. Klicka på Sök
Åter till innehållsförteckningen
Sökteknik
Det räcker med att fylla i ett fält för att sökningen ska starta. Men ofta är det till hjälp om sökningen begränsas till exempel med hjälp av fältet Riksmöte/Valperiod.Tidsintervaller
Året för när ett ärende har väckts avgränsas med fältet Riksmötet/Valperiod. Men det kan hända att ett ärende som väckts till exempel 2003 behandlas först vid nästa riksmöte, alltså 2004.
Gör datumavgränsningar för behandlingen i riksdagen med hjälp av fälten under Behandling. Kontrollera att tidsangivelserna i olika fält är samordnade.
Operatorerna OCH, ELLER och INTE
Välj en av operatorerna Och/Eller/Inte efter raden. Operatorerna har följande funktioner:
1. OCH betyder att alla sökvillkor i fälten måste förekomma i dokumentet. Ju fler villkor du kombinerar med OCH desto mer avgränsat blir resultatet.
2. ELLER betyder att åtminstone ett av sökvillkoren måste finnas i dokumentet. Operatorn utvidgar alltså sökresultatet.
3. INTE utesluter sökvillkoret vid sökningen. Operatorn INTE används för att utesluta någon onödig kategori vid sökning i en större grupp. Resultatet inskränks alltså till en mindre undergrupp.
Trunkering och skrivtecken
1. Trunkera med * (asterisk; stjärna). Med trunkering kan du söka på alla böjningsformer av sökordet.
2. Kom ihåg att använda skandinaviska tecken (å, ä och ö) i sökorden, till exempel försvarsministeriet.
3. Ange ett tomt fält för att signalera att information saknas med kombinationen apostrof [mellanslag] apostrof, ' '. Det kan vara bra att söka på tomma fält till exempel när ett ärende inte är slutbehandlat -> paatos=' '.
4. Ange "vilket värde som helst" för ett fält med asterisk, till exempel ett beslut, vilket som helst, har fattats i ärendet -> paatos=*.
Åter till innehållsförteckningen
Sökfält
För att underlätta sökningen är de viktigaste fälten förvalda i användargränssnittet fältsökning vid sökning med fler sökvillkor. Kombinera alternativen i Sökfält och Behandling så får du fram de viktigaste sökningarna.Alla sökfält som ingår i VEPS finns uppräknade och förklarade i Fälten i databasen Behandlingsfaser.
Fält för sökning med fler sökvillkor och exempel
Tänk på att trunkera med *.
| Sökfält | Sökvillkor |
|---|---|
| Fritext | |
| Dokumentnummer | Till exempel RP Länk till söktips? |
| Titel/rubrik | Namn på ärende, till exempel arbetarskydd* |
| v | Efternamn, Förnamn, till exempel Aho* |
| Ministerium | Till exempel försvarsministeri* |
| Namn på lagförslag | Lagens namn, till exempel Lag om arbetarskyddsförf* |
| Budgetlag | Information om ärendet är en budgetlag: * (= ja) eller ' ' (= nej) |
| Ämnesord | Alla riksdagsärenden indexeras för ett särskilt ämnesordsregister. Registret innehåller ord som är viktiga i riksdagens arbete och de väljs ut ur lagtexter. Länk till ämnesordsregistret? |
| Utskott | Förkortning på utskott, till exempel GrU |
| Betänkande | Till exempel FvUB 5/2001 |
| Utlåtande | Till exempel GrUU 6/2002 |
| Remissdebatt | Beslutsdata om behandlingsfasen, till exempel avbrutits, bordlagts, avförts, avslutats, till stora utskottet (sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori). |
| Första behandlingen | Beslutsdata för behandlingsfasen, till exempel avbrutits, bordlagts, avförts, avslutats, till stora utskottet eller vilken behandlingsfas som helst (=*) (sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori). |
| Andra behandlingen | Beslutsdata för behandlingsfasen, till exempel, avbrutits, avförts, avslutats eller vilken behandlingsfas som helst (=*) (sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori). |
| Tredje behandlingen | Beslutsdata för behandlingsfasen (före 1.3.2000), till exempel avbrutits, avförts, avslutats eller vilken behandlingsfas som helst (=*) (sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori). |
| Enda behandling | Beslutsdata för behandlingsfasen, till exempel avbrutits, avförts, avslutats eller vilken behandlingsfas som helst * (sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori). |
| Förtroendeomröstning | Nummer på omröstning om riksdagens förtroende för regeringen, förtroendeomröstning, till exempel 2 eller (=*) (= förtroendeomröstning har verkställts i ärendet); har tillämpats 1999 rd -> |
| Beslut om lagförslag | (Gäller beslut om enskilda lagar eller författningar); godkänts, godkänts med ändringar, godkänts i brådskande ordning, förkastats, lämnats vilande, förfallit eller vilket beslut som helst (=*). |
| Beslut om ärende
(fältet används i de ärenden där riksdagen kan fatta beslut. Det gäller följande ärendekategorier: RP, VLF, ISL, LM, TKF) |
Gäller beslut om lagar och författningar i enskilda ärenden, till exempel RP.
Alternativen är till exempel godkänts, godkänts med ändringar, godkänts i brådskande ordning,
förkastats, lämnats vilande, förfallit, vilket beslut som helst (anges med * vid sökning)
eller behandling pågår (anges med apostrofer ' ' vid sökning).
Sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori. |
| Ärendestatus
(fältet går att använda i alla ärendekategorier: både i de ärenden där riksdagen fattar beslut och i de ärenden där riksdagen inte fattar några beslut, till exempel skriftliga spörsmål). |
I ärendestatus ingår till exempel godkänts, godkänts med ändringar,
godkänts i brådskande ordning, förkastats, lämnats vilande, förfallit, återtagits,
besvarats, behandlats eller vilket beslut som helst (anges med * vid sökning) eller
behandling pågår (anges med apostrofer ' ' vid sökning).
Sökvillkoren varierar beroende på ärendekategori. |
Åter till innehållsförteckningen
Fält för behandlingsfaser
Behandlingsfaser och ärendekategorierBörja med att välja den behandlingsfas du ska söka på. Behandlingsfaserna finns i listrutan i fältet Behandling. Fortsätt med att skriva in start- och slutdatum (fälten Från och Till) för den önskade tidsintervallen. Ange tiden i formen dd.mm.åååå. Om du bara fyller i startdatum söker systemet bland ärenden från och med startdatumet fram till tidpunkten för sökningen.
| Fält | Används i ärendekategorierna |
|---|---|
| Lämnats | RP, F, B, U, I, TKF, Ö |
| Väckts | F, LM, HM, AM, BM, TBM, FM, DI, IP, SSR, SS, MS |
| Meddelats ha inkommit | RP, F, SRB, MB, SRM, SRR, SR, B, AM, SS, U, I, E, USP, TKF, Ö |
| Meddelats i utskott | E, USP |
| Remissdebatt | RP, F, SRB, MB, SRM, SRR, B, LM, HM, AM, BM, TBM, TKF, ISL, Ö |
| Bordläggning | RP, F, SRB, MB, SRM, SRR, B, LM, AM, TKF, ISL, Ö |
| Första behandlingen | RP, LM, TKF |
| Andra behandlingen | RP, LM, TKF |
| Tredje behandlingen | RP, LM, TKF (före 1.3.2000) |
| Enda behandling | RP (fördrag, överenskommelser, budget etc.), F, SRB, MB, SR, B, LM, AM, E, TKF, Ö |
| Annan behandling i plenum | SU, DI, IP, MFT, Ö |
| Alla behandlingsfaser | Alla möjliga behandlingsfaser som förekommer i någon ärendekategori |
Åter till innehållsförteckningen
Valperioder och riksmöten
Observera att året för riksmötet inte avser kalenderår. Ibland kan riksdagsärenden (till exempel skriftliga spörsmål) behandlas i skarven mellan två riksmöten. Av tekniska skäl tillämpar VEPS en lite annan indelning av riksmötet än de officiella datumen för när ett riksmöte inleds och avslutas: De senaste valperioderna:
|
|
|
|
|
|
|
|
Datum när de senaste riksmötena har börjat och slutat:
| Riksmöte | Börjar | Slutar |
|---|---|---|
| 2006 | 02.02.2006 | |
| 2005 | 01.02.2005 | 01.02.2006 |
|
|
|
31.01.2005 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Regeringar: ministerdatasystemet MIKO (uppgifter bara på finska; uppdateras av statsrådet)
Åter till innehållsförteckningen
Exempel på sökningar
RP i andra behandlingenHur hittar jag propositioner (RP) som varit i andra behandlingen en bestämd dag?
Enda behandling av E-ärenden Hur hittar jag de E-ärenden som har genomgått enda behandling vid riksmötena 1999–2002?
Propositioner lämnade av Paavo Lipponens första regering Hur hittar jag de propositioner som lämnades av Paavo Lipponens första regering?
Förtroendeomröstningar under regeringen Vanhanen Hur många gånger har riksdagen hittills röstat om förtroende för regeringen Vanhanen (förtroendeomröstning)?
Godkända lagmotioner (LM) valperioden 1999–2002 Hur hittar jag de lagmotioner (LM) som riksdagen godkände den valperiod som började 1999?
Avslutade lagmotioner valperioden 2003– Hur hittar jag de lagmotioner som har behandlats och avslutats valperioden 2003–2006?
Propositioner under behandling Hur hittar jag de regeringspropositioner som riksdagen ännu inte har slutbehandlat (= RP under behandling)?
Budgetlagarna riksmötet 2006 Hur hittar jag de budgetlagar som lämnades till riksdagen riksmötet 2006?
Propositioner som har förkastats Hur hittar jag de regeringspropositioner där ett eller flera lagförslag har förkastats?
Åter till innehållsförteckningen
Underhåll och support
Informationen om behandlingen av ärenden i riksdagen uppdateras fortlöpande. Beslut som riksdagen fattat i plenum finns utlagda på nätet senast nästa morgon. Behandlingsinfon uppdateras av dokumentbyrån:- Heli Koskinen, databasspecialist, systemansvarig, tfn 09-432 26 50
- Päivi Virta, abiträdande byråchef, tfn 09-432 21 61
Den första arkiveringen av utskottens betänkanden görs av avdelningssekreterarna i utskotten. Kontaktinformation finns på utskottens webbsidor.
Regeringens propositioner, riksdagens svar, motioner och initiativ, skriftliga spörsmål och granskade versioner av betänkanden förs över från dokumentarkiven till informationssystemet Fakta. Dokumentbyrån uppdaterar dokumentarkiven:
- Leena Paasio, dokumentsamordnare, uppdatering av dokumentarkivet tfn 09-432 21 43
- Ari Apilo, byråchef, systemansvarig, tfn 09-432 21 41
rotokollen lagras av protokollbyrån:
- Ulla Heikkinen, protokollssekreterare, sammandrag på svenska av protokollen, tfn 09-432 21 16
- Cia Huskanen, avdelningssekreterare, uppdatering av protokollsarkivet, tfn 09-432 21 13
- Pertti Siitonen, byråchef, systemansvarig, tfn 09-432 21 11
Teknisk support på dataadministrationsenheten::
- Maija-Liisa Jääskeläinen, planerare, tfn 09-432 25 89
Åter till innehållsförteckningen
Uppdaterad 14.1.2008