Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Reijo Hongisto / Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 20.04.2011 -

Täydellinen nimi: Hongisto, Reijo Henrik
Puhelin: (09) 432 3046
Sähköposti: reijo.hongisto[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: vanhempi konstaapeli
Syntymäaika ja -paikka: 16.04.1962 Alajärvi
Koulutus: ylioppilas 1982 (Alajärven lukio), poliisimiehistön virkatutkinto 1984 (Tampere), poliisialipäällystön virkatutkinto 1994 (Espoo)
Työura / Elämäkertatietoja: Sisäasiainministeriön palveluksessa poliisina 1984-
Nykyinen kotikunta: Vimpeli
Vaalipiiri:
  • Vaasan vaalipiiri 20.04.2011 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Eduskuntaryhmät:

Yhteiskunnallinen toiminta

Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Vimpelin kunnanvaltuusto 2005-
  • Vimpelin kunnanvaltuusto (1. vpj) 2013-
  • Vimpelin kunnanhallitus (2. vpj) 2009-2012
  • Järvi-Pohjanmaan perusturvalautakunta
  • Järvi-Pohjanmaan neuvosto
Muut luottamustehtävät:
  • Perussuomalaisten Etelä-Pohjanmaan piiri (1. vpj)
  • Perussuomalaisten puoluehallitus
Sotilasarvo:
  • kapteeni
Päivitetty: 25.08.2014 14:38:04