Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Ilkka Kanerva / Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 27.09.1975 -

Täydellinen nimi: Kanerva, Ilkka Armas Mikael
Puhelin: (09) 432 3055
Sähköposti: ilkka.kanerva[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: valtiotieteen maisteri
Syntymäaika ja -paikka: 28.01.1948 Lokalahti
Koulutus: ylioppilas 1968, valtiotieteiden maisteri 1980
Vanhemmat: maanviljelijä Viljo Kanerva, emäntä Aino Vaaranen
Lapset: Julia 1973, Laura 1978
Nykyinen kotikunta: Turku
Vaalipiiri:
  • Turun läänin eteläinen vaalipiiri 27.09.1975 - 23.03.1999,
  • Varsinais-Suomen vaalipiiri 24.03.1999 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Puhemiehistö (II VPm) 25.03.2003 - 20.03.2007, (I VPm) 27.03.2007 - 18.04.2007
  • Puhemiesneuvosto 07.04.1999 - 18.03.2003, (II VPm) 02.04.2003 - 20.03.2007, (I VPm) 27.03.2007 - 18.04.2007
  • Kansliatoimikunta (II VPm) 02.04.2003 - 20.03.2007, (I VPm) 27.03.2007 - 18.04.2007
  • Sivistysvaliokunta 1975 II - 1978
  • Ulkoasiainvaliokunta 1979 - 29.04.1987, 28.04.1995 - 18.03.2003, (vj) 02.04.2003 - 08.09.2004, 03.04.2007 - 18.04.2007
  • Pankkivaliokunta (vj) 1981 - 1982, 1983 - 29.04.1987
  • Puolustusvaliokunta (pj) 07.04.1999 - 18.03.2003
  • Valitsijamiehet 1975 II - 1978
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 1977 - 1978, 1979 - 08.05.1987
  • Eduskunnan pankkivaltuusto ( - 1991 Eduskunnan pankkivaltuusmiehet) 14.04.1987 - 08.05.1987, 28.04.1995 - 10.03.2006, (pj) 28.04.1995 - 01.04.2003
  • Suppeampi pankkivaltuusto (vj) 14.04.1987 - 08.05.1987, 28.04.1995 - 29.02.2000
  • Valtion vakuusrahaston valtuusto 01.05.1996 - 01.04.2003, (pj) 01.11.1996 - 01.04.2003
  • ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 02.04.2003 - 20.03.2007, (pj) 07.05.2003 - 20.03.2007, 22.04.2008 - 19.04.2011, (pj) 29.04.2008 - 19.04.2011
  • Länsi-Euroopan unionin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 18.06.1999 - 18.03.2003
  • Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (pj) 18.06.1999 - 18.03.2003, 09.05.2003 - 20.03.2007, (pj) 16.05.2003 - 20.03.2007, 06.05.2008 - 19.04.2011
  • Kansainvälisten asiain foorumi (II VPm) 21.04.2006 - 20.03.2007, 29.04.2008 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmät:

Valtioneuvoston jäsenyydet

Pääministeri:
  • pääministerin sijainen (Aho) 26.04.1991 - 23.08.1991
Ministeri:
  • ministeri valtioneuvoston kansliassa (Holkeri) 30.04.1987 - 27.08.1990,
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Holkeri) 01.02.1989 - 25.04.1991,
  • liikenneministeri (Holkeri) 28.08.1990 - 25.04.1991,
  • työministeri (Aho) 26.04.1991 - 12.04.1995,
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Aho) 26.04.1991 - 12.04.1995,
  • ulkoasiainministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 03.04.2008

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Parlamentaarinen nuorisokomitea
  • presidentin valitsijamies 1978, 1982, 1988
  • Taloudellisten kehitysmaasuhteiden neuvottelukunta 1979-1984
  • Suomen ETYK-toimikunta 1979-1985
  • Liikuntakomitea (pj) 1988-1990
  • Valtion vakuusrahaston valtuusto (pj) 1996-2003
  • Turvallisuuspoliittinen seurantaryhmä (vpj) 2002-
  • Parlamentaarinen turvallisuuspoliittinen kontaktiryhmä (pj) 2012-2013
  • Puolustuksen parlamentaarinen selvitysryhmä (pj) 2013-2014
  • ETYJ:n parlamentaarinen yleiskokous (presidentti) 2014-
Kansainväliset luottamustehtävät:
  • Assembly of European Regions, hallitus 1997-2002
  • State Legislative Leaders Foundation Europe, hallitus 1998-
  • WEU 1999-2003
  • NAA 1999-
  • EAA'n ( Euroopan yleisurheiluliitto) hallitus 1999-2003
  • IAAFn (Kansainvälinen Yleisurheiluliitto) hallitus 2003-2011
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Turun kaupunginvaltuusto 1972-
  • Suomen kaupunkiliiton hallitus 1985-1989
  • Varsinais-Suomen liitto (pj) 1995-2012
Muut luottamustehtävät:
  • RUK-oppilaskunnan hallitus (kurssi 130)
  • Suomen ylioppilaskuntien liiton hallitus 1971-1972
  • Kokoomuksen nuorten liitto (pj) 1972-1976
  • Kokoomuksen puoluehallitus 1972-1994
  • Kokoomuksen puoluehallituksen työvaliokunta 1972-1994
  • Suomen urheiluliiton valtuusto 1978-1990
  • Suomi-Salaman edustajisto 1979-
  • Veikkaus oy:n hallintoneuvosto 1980-1985
  • Turun Paasikivi-seuran hallitus (pj) 1984-1987
  • Neste oy:n hallintoneuvosto (vpj) 1984-1988
  • Suomen urheiluliiton valtuusto (pj) 1984-1990
  • Paasikivi-seuran neuvottelukunta (vpj) 1986-
  • Turun Paasikivi-seuran hallitus 1987-
  • Suomi-Salaman hallintoneuvosto 1989-1991
  • Alko oy:n hallintoneuvosto (pj) 1989-1991
  • Suomen Urheiluliitto (pj) 1990-2005
  • Turun messujen hallintoneuvosto (pj) 1990-2012
  • Suomen liikunta ja urheilu ry (vpj) 1993-2003
  • Suomen Olympiakomitea (vpj) 1993-2008
  • Imatran Voima oy:n hallintoneuvosto (pj) 1995-1996
  • SITRA:n hallintoneuvosto (pj) 1995-2003
  • Veikkaus oy:n hallintoneuvosto (pj) 1996-
  • Auria (Turun Puhelin) hallitus 1999-2003
  • SITRA:n hallintoneuvosto 2003-2007
  • Yleisurheilun MM-kisojen järjestelytoimikunta (pj) 2003-2006
  • Turun Osuuskaupan edustajisto 2003-2011
  • Yleisurheilun MM-kisojen järjestelytoimikunta (pj) 2005
  • Suomen urheiluliitto (kunniapuheenjohtaja) 2005-
  • Turku Energian hallitus (vpj) 2009-
  • Turun Seudun Maakaasu ja Energian hallitus (pj) 2009-
  • Aalto Capital (Senior Adviser) 2009-
Sotilasarvo:
  • majuri 2007
Päivitetty: 28.08.2014 10:11:18