Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Esko-Juhani Tennilä /

Kansanedustajana 27.09.1975 - 19.04.2011

Täydellinen nimi: Tennilä, Esko-Juhani
Ammatti / Arvo: sosionomi
Syntymäaika ja -paikka: 10.10.1947 Rovaniemi
Koulutus: sosionomi (Tampereen yliopisto)
Työura / Elämäkertatietoja: toimittaja 1966-1975
Vanhemmat: työmies Vieno Johannes Tennilä, Elsa Viiri
Puoliso: dokumentoija Leena Tuulikki Tennilä (e. Uusipaavalniemi) 1965 -
Lapset: Arto 1966, Tiina 1967
Vaalipiiri:
  • Lapin läänin vaalipiiri 27.09.1975 - 23.03.1999,
  • Lapin vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Suuri valiokunta (vj) 1975 II - 1976, 1977 - 1978, 03.04.2007 - 19.04.2011
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta (vj) 1975 II - 1979, (vj) 11.04.1991 - 25.10.1996, (vj) 07.04.1999 - 18.03.2003
  • Laki- ja talousvaliokunta 1975 II - 1978
  • Talousvaliokunta 1979 - 1982
  • Liikennevaliokunta (vj) 1980 - 1982, 1983 - 23.03.1999, (vpj) 05.04.1995 - 24.03.1999
  • Pankkivaliokunta (vj) 09.04.1987 - 21.03.1991
  • Ulkoasiainvaliokunta (vj) 07.04.1999 - 19.04.2011
  • Tulevaisuusvaliokunta 23.04.1999 - 29.02.2000, 03.03.2000 - 20.03.2007
  • Suuren valiokunnan työjaosto 09.05.2007 - 19.04.2011
  • Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto 02.04.2003 - 29.06.2011
  • Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (Sed) 18.06.1999 - 18.03.2003, 28.03.2001 - 18.03.2003
  • Länsi-Euroopan unionin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 18.06.1999 - 18.03.2003, 09.05.2003 - 24.05.2007
  • Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta 18.06.1999 - 18.03.2003, 09.05.2003 - 09.02.2004, 15.05.2007 - 19.04.2011
  • Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (vpj) 14.05.2003 - 17.05.2004
Eduskuntaryhmät:
  • Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (Suomen kansan demokraattisen liiton eduskuntaryhmä - 31.12.1990) 27.09.1975 - 04.06.1986, 11.09.1990 - 24.08.1995, 24.03.1999 - 19.04.2011
  • Demokraattinen vaihtoehto 05.06.1986 - 10.09.1990
  • Vasemmistoryhmä 25.08.1995 - 23.03.1999
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (1. vpj) 22.03.2007 - 19.04.2011; Vasemmistoryhmä (pj) 25.08.1995 - 15.03.1999

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Liikennekomitea 1989-1991
Muut luottamustehtävät:
  • Suomen Posti-Tele oy:n hallintoneuvosto 1994
Sotilasarvo:
  • luutnantti

Julkaisut ja kirjallisuutta

Julkaisut:
  • runokirjoja
  • Työkirja - pamfletti (toimitettu teos) 1994
  • Sateenkaaresta vasemmalle : kansanedustajan päiväkirja 1995
  • Ellu eläintenkesyttäjä (lastenkirja) 1998
  • Ellu pelastaa 2003
Kirjallisuutta:
  • Svejkin Poika, muistelmateos 2004
Päivitetty: 09.09.2013 01:16:56