Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Raimo Vistbacka /

Kansanedustajana 21.03.1987 - 19.04.2011

Täydellinen nimi: Vistbacka, Raimo Viljam
Ammatti / Arvo: varatuomari, nimismies
Syntymäaika ja -paikka: 19.10.1945 Kauhava
Koulutus: poliisikokelaskoulutus 1966, poliisimiehistön virkatutkinto 1968, ylioppilas 1972, oikeustieteen kandidaatti 1978, varatuomari 1980, poliisipäällikkökurssi 1983
Työura / Elämäkertatietoja: nuorempi konstaapeli 1966-1968, vanhempi konstaapeli 1968-1978, Hyvinkään ja Espoon apulaisnimismies 1978-1981, Evijärven ja Töysän nimismies 1981-1982, Alajärven nimismies 1982-1996, Lapuan kihlakunnan apulaispoliisipäällikkö 1996-2005
Vanhemmat: maanviljelijä Ragnar Johannes Vistbacka, emäntä Rauha Susanna Kujanpää
Puoliso: yrittäjä Eeva Riitta Helena Vistbacka (e. Aalto) 1981 -
Lapset: Ville Johannes 1981
Vaalipiiri:
  • Vaasan läänin vaalipiiri 21.03.1987 - 23.03.1999,
  • Vaasan vaalipiiri 24.03.1999 - 19.04.2011

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Perustuslakivaliokunta 09.04.1987 - 30.09.1989, 21.09.1990 - 23.03.1995
  • Lakivaliokunta (vj) 09.04.1987 - 30.09.1989, 21.09.1990 - 10.04.1991, (vj) 05.04.1995 - 23.03.1999, 07.04.1999 - 08.02.2000, (vj) 03.03.2000 - 18.03.2003
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta 09.04.1987 - 30.09.1989
  • Ulkoasiainvaliokunta 29.04.1994 - 23.03.1995
  • Suuri valiokunta (vj) 05.04.1995 - 18.03.2003
  • Liikenne- ja viestintävaliokunta ( - 28.02.2003 Liikennevaliokunta) 05.04.1995 - 18.09.2007
  • Valtiovarainvaliokunta (vj) 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Tarkastusvaliokunta 01.06.2007 - 19.04.2011
  • Talousvaliokunta (vj) 19.09.2007 - 19.04.2011
  • Valtakunnanoikeus (vj) 17.03.1992 - 31.12.1997
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 13.06.2003 - 19.04.2011
  • Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta 14.05.2003 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmät:
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (pj) 26.10.1995 - 19.04.2011; Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä (1. vpj) 1989-1992; Suomen maaseudun puolueen eduskuntaryhmä (pj) 1995-1995

Valtioneuvoston jäsenyydet

Ministeri:
  • liikenneministeri (Holkeri) 01.10.1989 - 27.08.1990

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • presidentin valitsijamies 1988
  • Poliisiasiain neuvottelukunta 2003-
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Alajärven koululautakunta 1986-1988
  • Alajärven palolautakunta 1986-1988
  • Alajärven kaupunginvaltuusto 1988-
  • Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto 2001-
  • Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin valtuusto 2005-
Muut luottamustehtävät:
  • Parlamenttienvälisen liiton Suomen ryhmä 1989-1992
  • Parlamenttienvälisen liiton Suomen ryhmä (vj) 1992-
  • Perussuomalaiset rp (pj) 1995-1997
  • Perussuomalaiset rp (vpj) 1997-2005
  • Alajärven metsänhoitoyhdistys ry, valtuusto 2001-
  • Alajärven metsänhoitoyhdistys ry, hallitus 2005-2006
Sotilasarvo:
  • vääpeli

Muut tiedot

Lisätietoja:
  • SL K 1991, Valtion virka-ansiomerkki 1997
Päivitetty: 07.09.2013 04:04:48