Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Kari Urpilainen /

Kansanedustajana 11.02.1983 - 23.03.1995, 24.03.1999 - 18.03.2003

Täydellinen nimi: Urpilainen, Kari Johannes
Ammatti / Arvo: sosionomi
Syntymäaika ja -paikka: 08.05.1951 Kokkola
Koulutus: kansankorkeakoulu 1971 (ammattiyhdistysopisto Kiljava), sosionomi 1979 (Tampereen yliopisto), talouspolitiikan johtamiskurssi 1989, jatko-opintoja taloudellis-hallinnollisessa tiedekunnassa (Tampereen yliopisto)
Työura / Elämäkertatietoja: Yleisradion free lance -toimittaja 1968-1973, Yleisradion toimittaja 1973-1974, Suolahden Suojarinteen keskuslaitoksen sosiaalityöntekijä 1976-1977, Kokkolan kaupungin peruskoulunopettaja 1979-1980, koulukuraattori 1980-1983, Yleisradion free lance -toimittaja 1995-1997, Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun luennoitsija 1997-1998, Chydenius-instituutin suunnittelija 1998-1999
Vanhemmat: asentaja Paavo Johannes Urpilainen, neuloja Inkeri Kaarina Pesola
Puoliso: erityisopettaja, kasvatustieteen maisteri Pirjo Riitta Töyräs 1975 -
Lapset: Jutta 1975, Ville 1979, Jenni 1981, Anni 1990
Vaalipiiri:
  • Vaasan läänin vaalipiiri 11.02.1983 - 23.03.1995,
  • Vaasan vaalipiiri 24.03.1999 - 18.03.2003

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Lakivaliokunta 1983 - 10.04.1991, (vpj) 09.04.1987 - 10.04.1991
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta 14.04.1983 - 20.09.1985, (vj) 24.09.1985 - 10.04.1991, 11.04.1991 - 23.03.1995
  • Puolustusasiainvaliokunta (vj) 1985 - 1986
  • Sivistysvaliokunta (vj) 09.04.1987 - 10.04.1991
  • Laki- ja talousvaliokunta 09.04.1987 - 21.03.1991
  • Hallintovaliokunta 11.04.1991 - 23.03.1995, 07.04.1999 - 14.09.2001, (vj) 18.09.2001 - 18.03.2003
  • Valtiovarainvaliokunta (vj) 07.04.1999 - 18.03.2003
  • Valitsijamiehet 1983 - 21.03.1991, (vj) 06.04.1999 - 29.02.2000
  • Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (1. vj) 16.04.1991 - 23.03.1995
  • Valtion vakuusrahaston valtuusto 23.04.1999 - 30.03.2001
  • Valtiontilintarkastajat (pj) 01.01.2000 - 31.12.2003
Eduskuntaryhmät:
Kansanedustajana: 11.02.1983 - 23.03.1995
Edeltäjä: Lillqvist, Bror /Sdp

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • presidentin valitsijamies 1982, 1988
  • Valtion urheiluneuvoston jaostot 1983-1988
  • Poliisiasiain neuvottelukunta (vj) 1984-1991
  • Vankeinhoitoasiain neuvottelukunta 1986-1991
  • Valtion investointirahaston neuvottelukunta 1987-1990
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Kaarlelan kunnanvaltuusto 1973-1976
  • Kokkolan kaupunginvaltuusto 1977-
  • Kokkolan kaupunginvaltuusto (1. vpj) 1984-
  • Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin liittohallitus 1985-1998
  • Suomen kaupunkiliiton kaupunkipoliittinen neuvottelukunta 1987-1990
  • Keski-Pohjanmaan maakuntaliiton hallitus (vpj) 1989-1994
  • Suomen maakuntien liiton maakuntapäivät (1. vpj) 1991-1994
  • Suomen kuntaliiton valtuusto 1992-
  • Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin liittovaltuusto (vpj) 1993-1997
  • Keski-Pohjanmaan liiton maakuntahallitus (pj) 1994-1996
  • Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun hallitus 1995-
Muut luottamustehtävät:
  • Kemijoki oy:n hallintoneuvosto 1999-
Arvot ja arvonimet:
  • valtiopäiväneuvos 2007
Päivitetty: 06.09.2013 05:19:04