Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Päivi Räsänen / Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 24.03.1995 -

Täydellinen nimi: Räsänen, Päivi Maria
Puhelin: (09) 432 3065
Sähköposti: paivi.rasanen[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: lääkäri, lääketieteen lisensiaatti
Syntymäaika ja -paikka: 19.12.1959 Sonkajärvi
Koulutus: lääketieteen lisensiaatti 1984
Työura / Elämäkertatietoja: Riihimäen aluesairaalan sisätautien osaston lääkäri 1985-1988, yksityislääkäri 1988-1992, valtion työterveyslääkäri 1992-1995
Vanhemmat: agrologi, tilanhoitaja Onni Armas Kuvaja, rouva Raili Aura Tellervo Nurmi
Puoliso: pastori, koulutusjohtaja, rehtori Niilo Pekka Räsänen 1985 -
Lapset: Sakari 1988, Saara 1990, Mirjami 1992, Esteri 1994, Juulia 1996
Nykyinen kotikunta: Riihimäki
Vaalipiiri:
  • Hämeen läänin eteläinen vaalipiiri 24.03.1995 - 23.03.1999,
  • Hämeen vaalipiiri 24.03.1999 -

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Sivistysvaliokunta 05.04.1995 - 06.02.1997, 10.02.1998 - 23.03.1999
  • Sosiaali- ja terveysvaliokunta (vj) 05.04.1995 - 23.03.1999, 07.04.1999 - 18.03.2003, 03.04.2007 - 19.04.2011
  • Ulkoasiainvaliokunta (vj) 07.04.1999 - 18.03.2003, (vj) 03.04.2007 - 19.04.2011
  • Tulevaisuusvaliokunta 02.04.2003 - 20.03.2007
  • Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (vj) 02.04.2003 - 20.03.2007
  • Lakivaliokunta (vj) 06.02.2004 - 20.03.2007
  • Valtiovarainvaliokunta 03.05.2011 - 22.06.2011
  • Valitsijamiehet (vj) 31.03.1995 - 23.03.1999
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 04.04.2007 - 02.05.2007, (vj) 10.06.2011 - 29.06.2011
  • Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta 01.06.2007 - 31.05.2011
  • Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (vj) 30.05.2007 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmät:
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (1. vpj) 27.03.1995 - 18.03.2003, (pj) 20.03.2003 - 06.10.2004

Valtioneuvoston jäsenyydet

Ministeri:
  • sisäasiainministeri (Katainen) 22.06.2011 - 31.12.2013,
  • sisäministeri (Katainen) 01.01.2014 - 23.06.2014,
  • sisäministeri (Stubb) 24.06.2014 -

Yhteiskunnallinen toiminta

Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Riihimäen kaupunginvaltuusto 1993-
  • Riihimäen seudun terveyskeskuskuntayhtymän hallitus 1993-1996
Muut luottamustehtävät:
  • Suomen kristillisen lääkäriseuran hallitus 1988-1994
  • Suomen Posti oy:n hallintoneuvosto 1998-2004
  • Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p. (pj) 2004-

Julkaisut ja kirjallisuutta

Julkaisut:
  • Uuden lääketieteen uhrit 1989
  • Jumala loi naisen 1991
  • Eutanasia : vastaus kärsimyksen ongelmaan? 1993
  • Syvyys ja syli : lääkärin ajatuksia masennuksesta 1995
  • Kutsuttu elämään : kirjoituksia perheestä ja ihmisarvosta 2002
  • &Myllykangas Matti: Mitä maksaa ihmishenki? Keskustelukirjeitä elämän arvosta 2006
  • Päivien ketjusta - uskosta ja arjesta 2007
Päivitetty: 17.09.2014 18:22:32