Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Jutta Urpilainen / Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 19.03.2003 -

Täydellinen nimi: Urpilainen, Jutta Pauliina
Puhelin: (09) 432 3059
Sähköposti: jutta.urpilainen[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: luokanopettaja, kasvatustieteiden maisteri
Syntymäaika ja -paikka: 04.08.1975 Lapua
Koulutus: kasvatustieteen maisteri 2002 (Jyväskylän yliopisto), johtamisen koulutusohjelma 2002 - 2003 (Rehtori-instituutti)
Työura / Elämäkertatietoja: Eurooppalaisen Suomen Nuoret ry:n puheenjohtaja 2001, luokanopettaja, Helsingin kaupunki 2001-2002, kansanedustajan avustaja, Sosialidemokraattiset Nuoret ry 2001-2003, luokanopettaja, Kokkolan kaupunki 2002-2003
Vanhemmat: valtiopäiväneuvos Kari Johannes Urpilainen, erityisopettaja Pirjo Riitta Urpilainen
Nykyinen kotikunta: Kokkola
Vaalipiiri:
  • Vaasan vaalipiiri 19.03.2003 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Puhemiehistö (I VPm) 27.04.2011 - 22.06.2011
  • Puhemiesneuvosto (I VPm) 27.04.2011 - 22.06.2011
  • Kansliatoimikunta 03.04.2007 - 14.09.2007, (I VPm) 27.04.2011 - 22.06.2011
  • Suuri valiokunta (vj) 02.04.2003 - 20.03.2007
  • Sivistysvaliokunta 02.04.2003 - 10.09.2008
  • Tulevaisuusvaliokunta 02.04.2003 - 02.05.2007
  • Lakivaliokunta 29.04.2003 - 18.02.2004
  • Ulkoasiainvaliokunta (vj) 03.04.2007 - 02.05.2007, 10.09.2009 - 19.04.2011
  • Valtiovarainvaliokunta (vj) 03.04.2007 - 10.09.2008, 11.09.2008 - 09.09.2009
  • Verojaosto 04.05.2007 - 20.09.2007, (lj) 21.09.2007 - 10.09.2008, 11.09.2008 - 31.03.2009, (lj) 01.04.2009 - 09.09.2009
  • Sivistys- ja tiedejaosto (lj) 04.05.2007 - 10.09.2008
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 02.04.2003 - 28.04.2003, 29.04.2003 - 08.10.2003, (vj) 10.10.2003 - 20.03.2007
  • Eduskunnan kirjaston hallitus (vj) 02.04.2003 - 02.05.2007
  • Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta 01.06.2007 - 07.09.2011, (vpj) 20.06.2007 - 31.05.2011
  • Eduskunnan pankkivaltuusto 10.09.2009 - 29.06.2011
  • Kansainvälisten asiain foorumi (I VPm) 27.04.2011 - 22.06.2011
Eduskuntaryhmät:
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (2. vpj) 22.03.2007 - 12.06.2008; työvaliokunta (jäsen) - 21.06.2011

Valtioneuvoston jäsenyydet

Ministeri:
  • valtiovarainministeri (Katainen) 22.06.2011 - 05.06.2014

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Suomen Unesco-toimikunta 1999-2011
  • Kehitysmaasuhteiden neuvottelukunta (vj) 1999-2002
  • Kestävän kehityksen toimikunta 2003-2007
  • Kehityspoliittinen toimikunta 2003-2007
  • Valtion Liikuntaneuvosto (vj) 2003-2007
Kansainväliset luottamustehtävät:
  • UNESCO:n yleiskokous, Suomen valtuuskunta 1999, 2001, 2005
  • YK:n yleiskokous, Suomen valtuuskunta 2000
  • Kansainvälinen Eurooppa-liikkeen valtuusto 2002-2008
  • Euroopan Demarinuoret (ECOSY) hallitus 1998-1999
  • YK:n tietoyhteiskuntahuippukokous, Suomen valtuuskunta 2003, 2005
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Kokkolan kaupunginvaltuusto 2000-
  • Kokkolan kaupunginhallitus (vj) 2000-2004
  • Kokkolan kaupungin kulttuuri- ja nuorisolautakunta 2000-2004
  • Keski-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto (vj) 2000-2004
  • Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulun osakeyhtiön hallitus 2004-2005
  • Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin hallitus (vpj) 2005-2010
  • Kokkolan kaupunginvaltuusto (vpj) 2005-2008
  • Keski-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto (pj) 2007-2008
  • Keski-Pohjanmaan liiton maakuntavaltuusto (vj) 2009-2012
Muut luottamustehtävät:
  • Suomen nuorten ja opiskelijoiden YK-liitto (vpj) 1996-1997
  • Jyväskylän yliopisto, opettajankoulutuslaitoksen laitosneuvosto 1996-1998
  • Jyväskylän yliopisto, kasvatustieteiden tiedekuntaneuvosto 1996-2002
  • Sosialidemokraattiset opiskelijat ry (vpj) 1999
  • Euroopalainen Suomi ry:n hallitus 2000-2001
  • Suomen Nuorisoyhteistyö - Allianssi ry, kansainvälisten asioiden jaosto (vpj) 2000
  • Eurooppalainen Suomi ry:n nuoret (vpj) 2001
  • Kokkolan estraditaiteen koulun kannatinyhdistys (pj) 2002-2008
  • Suomen YK-liitto (vpj) 2003-2005
  • Sosialidemokraattisen puolueen koulutuspoliittinen työryhmä (vpj) 2003-2008
  • Kokkolan Talviharmonikka ry:n hallitus 2003-2007
  • Taksvärkki ry (pj) 2004-2005
  • Koulutusalan sosialidemokraattinen yhdistys (pj) 2004-2008
  • SYLVA ry (pj) 2006-2009
  • Kokkolanseudun omaishoitajat ja läheiset ry 2007-2008
  • Suomen YK-liitto (pj) 2008-2009
  • Suomen sosialidemokraattinen puolue (pj) 2008-

Julkaisut ja kirjallisuutta

Julkaisut:
  • Kaiken maailman koulutusta (toimitettu teos) 1997
  • Jouluisia Ajatuksia (CD-levy) 2002
Päivitetty: 17.09.2014 17:38:13