Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Sirpa Paatero / Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 01.02.2006 -

Täydellinen nimi: Paatero, Sirpa Hannele
Puhelin: (09) 432 3081
Sähköposti: sirpa.paatero[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: ehkäisevän päihdetyön ohjaaja
Syntymäaika ja -paikka: 09.09.1964 Karhula
Koulutus: ylioppilas 1984 (Katariinan lukio), mallipukineiden valmistaja 1986 (Kotkan ammatillinen oppilaitos), käsilaukuntekijä oppisopimuksella 1988 (Nahasta oy), askartelunohjaaja 1991 (Valtion askarteluohjaajaopisto), kasvatustieteen approbatur 1992 (Helsingin yliopisto), päihdetyön moniammatillinen lisäkoulutus 1997 (Etelä-Karjalan ammattikoulu), terveyskasvatuksen approbatur 1998 (Jyväskylän yliopisto)
Työura / Elämäkertatietoja: Ehkäisevän päihdetyön ohjaaja, Kotkan kaupungin terveydenedistämisyksikkö 1995
Vanhemmat: Rakennusmestari Matti Ensio Peltonen, Myyjä Auli Inkeri Peltonen e. Simola
Puoliso: rakennusinsinööri Antti Johannes Paatero 1987 -
Lapset: Katri 1988, Petra 1993
Nykyinen kotikunta: Kotka
Vaalipiiri:
  • Kymen vaalipiiri 01.02.2006 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Maa- ja metsätalousvaliokunta 14.02.2006 - 20.03.2007, (vj) 03.04.2007 - 17.04.2009
  • Talousvaliokunta 14.02.2006 - 29.06.2011
  • Suuri valiokunta 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Valtiovarainvaliokunta 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Puolustusvaliokunta 03.04.2007 - 09.09.2009, (vj) 10.09.2009 - 29.06.2011
  • Lakivaliokunta (vj) 21.04.2009 - 29.06.2011
  • Tulevaisuusvaliokunta 10.09.2009 - 29.06.2011
  • Ympäristövaliokunta 30.06.2011 - 01.06.2012, 14.05.2013 - 31.05.2013
  • Maatalousjaosto 01.09.2011 - 06.06.2012
  • Suomen Pankin tilintarkastajat (vj) 01.01.2006 - 31.12.2006
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 04.04.2007 - 14.09.2007, (vj) 12.02.2008 - 15.02.2008
Eduskuntaryhmät:
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä (1. vpj) 22.06.2011 - ; työvaliokunta (jäsen) -
Kansanedustajana: 01.02.2006 -
Edeltäjä: Mönkäre, Sinikka /

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Suomen Pankki (varatilintarkastaja) 2006-
  • Neuvottelukunta liikunnan edistämisen linjoista, LED 2010-2011
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Kotkan kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta (pj) 2000-2004
  • Kotkan Satama oy:n hallintoneuvosto 2000-2004
  • Kotkan kaupunginvaltuusto 2000-
  • Suomen kuntaliiton hallitus (vj) 2004-
  • Kymenlaakson Liiton maakuntahallitus 2005-2008
  • Kotkan kaupunginhallitus (2. vpj) 2005-2008
  • Kymenlaakson Liiton maakuntavaltuusto (2. vpj) 2009-
Muut luottamustehtävät:
  • Kymen sosialidemokraattinen piiri (pj) 2005-2008
  • Elämäntapaliiton hallitus (vj) 2005-
  • Kansaneläkelaitos (varatilintarkastaja) 2006-
  • Fortum oyj:n hallintoneuvosto 2007-2008
  • Suomen Työväen Urheiluliitto TUL ry (pj) 2007-
  • Nuorten Kotkain keskusliiton liittohallitus (pj) 2007-2012
  • Nuorisoasiain neuvottelukunta Nuora 2007-
  • Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (SLU) hallitus (vpj) 2007-
  • Päihde- ja raittiusasiain neuvottelukunta (vj) 2007-
  • Kisakeskussäätiön valtuuskunta (pj) 2007-
  • Sosialidemokraattisen puolueen puoluehallitus 2008-
  • Stadion-säätiön edustajisto 2008-
  • Veikkaus oy:n hallintoneuvosto 2009-
  • Suomen Olympiakomitean valtuuskunta (vpj) 2009-
  • Tradekan edustajisto 2010-
  • UKK-instituutin hallitus 2012-
Päivitetty: 17.09.2014 18:21:20