Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Stefan Wallin / Ruotsalainen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 21.03.2007 -

Täydellinen nimi: Wallin, Stefan
Puhelin: (09) 432 3011
Sähköposti: stefan.wallin[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: valtiotieteiden maisteri
Syntymäaika ja -paikka: 01.06.1967 Vaasa
Koulutus: ylioppilas 1986 (Vasa övningsskolas Gymnasium), valtiotieteiden maisteri 1994 (Åbo Akademi)
Työura / Elämäkertatietoja: Vasabladet, kesätoimittaja 1989-1992, Åbo Underrättelser, kesätoimittaja 1993-1994, erityisavustaja liikenneministeriössä 1994-1995, erityisavustaja ulkoministeriössä 1995-1998, erityisavustaja sisäministeriössä 1998-1999, erityisavustaja puolustusministeriössä 1999-2000, Åbo Underrättelser, varapäätoimittajana 2000-2005, ympäristöministeriön valtiosihteeri 2005-2007, ympäristöministeri 2007
Vanhemmat: kirjakauppias Rolf Erik Wallin, opas Terttu Tuulikki Wallin
Puoliso: valtiosääntöoikeuden ja kansainvälisen oikeuden professori Anna Elina Pirjatanniemi 1995 -
Lapset: Stella 2000, Freja 2002
Nykyinen kotikunta: Turku
Vaalipiiri:
  • Varsinais-Suomen vaalipiiri 21.03.2007 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Eduskuntaryhmät:

Valtioneuvoston jäsenyydet

Ministeri:
  • ympäristöministeri (Vanhanen) 01.01.2007 - 18.04.2007,
  • ministeri ulkoasiainministeriössä (Vanhanen) 01.01.2007 - 18.04.2007,
  • kulttuuri- ja urheiluministeri (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010,
  • ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Vanhanen II) 19.04.2007 - 21.06.2010,
  • kulttuuri- ja urheiluministeri (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011,
  • ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä (Kiviniemi) 22.06.2010 - 21.06.2011,
  • puolustusministeri (Katainen) 22.06.2011 - 04.07.2012

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Veikkaus oy:n hallintoneuvosto 2012-
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Turun kaupunginvaltuusto 2009-
  • Varsinais-Suomen liiton maakuntavaltuusto 2009-2013
  • Varsinais-Suomen liiton maakuntahallitus 2013-
Muut luottamustehtävät:
  • Åbo Akademin säätiön valtuuskunta 1999-
  • Åbo Akademin Ylioppilaskunta (kuraattori) 2004-
  • Nylands Brigads Gille rf:n valtuuskunta 2007-
  • Ruotsalainen kansanpuolue (pj) 2006-2012
  • Åbo Akademin säätiön hallitus 2012-
  • Åbo Akademin säätiön hallitus (vpj) 2013-
Sotilasarvo:
  • kapteeni
Päivitetty: 21.07.2014 14:00:07