Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Eino Loikkanen /

Kansanedustajana 23.03.1970 - 25.03.1983

Täydellinen nimi: Loikkanen, Eino Aleksander
Ammatti / Arvo: henkilöstöasiainpäällikkö, kunnallisneuvos
Syntymäaika ja -paikka: 04.12.1920 Rääpyvä (Inkeri)
Kuolinaika ja -paikka: 28.03.2003 Tampere
Koulutus: kansakoulu , Työväen akatemia 1948, opintoja (Yhteiskunnallinen korkeakoulu)
Työura / Elämäkertatietoja: Valmetin hienomekaanikko Tampereella 1944-1950, Tampereen kaupungin henkilöstöasiain hoitaja 1950-1963, Tampereen kaupungin henkilöstöasiainpäällikkö 1963-1984
Vanhemmat: tehtaantyömies Jaakko Loikkanen, Helena Jantunen
Puoliso: Aune Ester Ahokas 1943 -
Lapset: Pirjo Tuulikki 1945, Heikki Juhani 1950, Kirsti 1951
Vaalipiiri:
  • Hämeen läänin pohjoinen vaalipiiri 23.03.1970 - 25.03.1983

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Pankkivaliokunta (pj) 1975 II - 1982
  • Kulkulaitosvaliokunta
  • Liikennevaliokunta
  • Laki- ja talousvaliokunta
  • Puolustusasiainvaliokunta
  • Suuri valiokunta
  • Valtiovarainvaliokunta
  • Eduskunnan palkkavaltuuskunta
Eduskuntaryhmät:

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • presidentin valitsijamies 1982
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Tampereen kaupunginvaltuusto 1956-1992
  • Tampereen kaupunginvaltuusto (pj) 1967-1970
  • Tampereen kaupunginhallitus
Muut luottamustehtävät:
  • Pitkäniemen sairaalan kuntainliiton liittovaltuusto (pj)
  • Suomen sotaveteraaniliiton hallitus (pj) 1967-1986
  • Pirkka-Hämeen sotaveteraanipiirin johtokunta (pj)
  • Pirkka-Hämeen sotainvalidipiirin johtokunta (pj)
  • Tampereen työväenopiston johtokunta (pj)
  • Suomen työväen säästöpankin isännistö
  • Suomen työväen säästöpankin Tampereen piirivaltuuskunta
  • Suomen rahapajan johtokunta
  • Tampereen Hakan hallintoneuvosto
Arvot ja arvonimet:
  • kunnallisneuvos 1987
Päivitetty: 19.09.2013 14:52:05