Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Hannes Pulkkinen /

Kansanedustajana 05.09.1922 - 30.04.1924

Täydellinen nimi: Pulkkinen, Johannes (Hannes)
Ammatti / Arvo: kansakoulunopettaja
Syntymäaika ja -paikka: 29.8.1885 Rautjärvi
Kuolinaika ja -paikka: 03.04.1938 Neuvostoliitto
Koulutus: kansakoulu , kansakoulunopettaja 1908 (Jyväskylän seminaari)
Työura / Elämäkertatietoja: kansakoulunopettaja Suomussalmella 1908-1909, kansakoulunopettaja Sotkamossa 1909-1912, kansakoulunopettaja Lappeella 1912-1919, kansakoulunopettaja Rautalammilla 1921-1923, Työväen lehden päätoimittaja Kajaanissa 1920, Vapaan kansan päätoimittaja Kuopiossa 1920, tuomittiin poliittisista syistä vankilaan yhdeksi vuodeksi seitsemäksi kuukaudeksi 1924, meni Neuvostoliittoon , Petroskoin pedagogisen teknikumin suomen kielen opettaja 1925-1928, puu- ja maataloustyön opettaja Rääpyvällä 1932, työskenteli Sunun neuvostotilalla 1933, vangittiin 1937
Vanhemmat: talollinen Heikki Pulkkinen, Anna Maria Vento
Puoliso: Aleksandra Paulova Moschkireff 1913 -
Vaalipiiri:
  • Kuopion läänin läntinen vaalipiiri 05.09.1922 - 30.04.1924

Eduskuntatoiminta

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Sivistysvaliokunta
Eduskuntaryhmät:
  • Suomen sosialistinen työväenpuolue 05.09.1922 - 30.04.1924
Päivitetty: 07.09.2013 09:13:07