Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Pirkko Ruohonen-Lerner / Perussuomalaisten eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 21.03.2007 -

Täydellinen nimi: Ruohonen-Lerner, Pirkko Anneli
Puhelin: (09) 432 3165
Sähköposti: pirkko.ruohonen-lerner[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: toimittaja, varanotaari
Syntymäaika ja -paikka: 06.02.1957 Hyvinkää
Koulutus: ylioppilas 1976, laskentamerkonomi 1979, varanotaari 1981, valtakunnallinen maanpuolustuskurssi 2008
Työura / Elämäkertatietoja: Verohallinto 1981-1986, tilitoimistoyrittäjä 1986-1995, apulaiskaupunginkamreeri 1989-1990, asuntosihteeri 2001-2002, toimittaja 1995-2007
Nykyinen kotikunta: Porvoo
Vaalipiiri:
  • Uudenmaan vaalipiiri 21.03.2007 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Kansliatoimikunta (vj) 03.04.2007 - 19.04.2011
  • Hallintovaliokunta 03.04.2007 - 08.09.2009
  • Lakivaliokunta 03.04.2007 - 19.04.2011
Eduskuntaryhmät:
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Perussuomalaisten eduskuntaryhmä (vpj) 03.09.2009 - 20.04.2011, (pj) 21.04.2011 - 02.02.2014; työvaliokunta (puheenjohtaja) 30.06.2011 - 02.02.2014

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:
  • Vaali- ja puoluerahoitustoimikunta 2008-2009
  • Perustuslain tarkistamiskomitea (vj) 2008-2010
  • Kansalaisaloitetyöryhmä 2010-2011
  • Päihde- ja raittiusasiain neuvottelukunta 2010-
Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Porvoon kihlakunnanoikeuden lautamies 1985-1988
  • Myrskylän kunnanvaltuusto 1985-1988
  • Myrskylän holhouslautakunta 1985-1988
  • Myrskylän vero- ja tutkijalautakunta 1985-1988
  • Loviisan sosiaalivakuutustoimikunta 1985-1988
  • Porvoon sosiaali- ja terveyslautakunta 1990-1992, 1997-2000
  • Porvoon henkilöstöjaosto 1996-2002
  • Porvoon tarkastuslautakunta 2005-2009
  • Itä-Uudenmaan liiton maakuntavaltuusto 2005-2010
  • Porvoon kaupunginvaltuusto 1996-
  • Perussuomalaisten valtuustoryhmä (pj) 2009-2011
  • Porvoon kaupunginhallitus (vj) 1996-2002, 2013-
  • Porvoon kaupunginhallitus 2011-2012
Muut luottamustehtävät:
  • SITRA:n hallintoneuvosto
Päivitetty: 25.08.2014 15:35:32