Siirry eduskunnan kotisivulle svenska | English | français

Pauliina Viitamies / Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana 21.03.2007 -

Täydellinen nimi: Viitamies, Johanna Pauliina
Puhelin: 050 512 2561
Sähköposti: pauliina.viitamies[at]eduskunta.fi
Ammatti / Arvo: filosofian maisteri, historianopettaja
Syntymäaika ja -paikka: 11.03.1969 Kouvola
Koulutus: ylioppilas 1988 (Mikkelin lyseon lukion iltalinja), filosofian maisteri 2000 (Jyväskylän yliopisto)
Työura / Elämäkertatietoja: Historian opettajana eri kouluissa vuodesta 2000 lähtien
Vanhemmat: valtiotieteiden maisteri Ilkka Paavali Viitamies, toimistonhoitaja Laura Tuulikki Viitamies
Lapset: Onni Akseli Häkkinen 1999
Nykyinen kotikunta: Mikkeli
Vaalipiiri:
  • Etelä-Savon vaalipiiri 21.03.2007 -

Eduskuntatoiminta

Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:
  • Lakivaliokunta 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Ympäristövaliokunta 03.05.2007 - 29.06.2011
  • Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (vj) 04.04.2007 - 14.02.2013
Eduskuntaryhmät:

Yhteiskunnallinen toiminta

Kunnalliset luottamustehtävät:
  • Mikkelin kaupuginvaltuusto 2000-
  • Mikkelin kaupunginhallitus 2000-
Päivitetty: 21.07.2014 13:00:41