Gå till riksdagens webbplats suomi | English | français

Elsi Katainen / Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot 21.03.2007 -

Fullständigt namn: Katainen, Elsi Kaarina
Telefon: (09) 432 3108
E-post: elsi.katainen[at]riksdagen.fi
Yrke / Titel: agrolog (YH), lanbruksföretagare
Födelsedatum och födelseort: 17.12.1966 Haapajärvi
Utbildning: agrolog 1992 (Peltosalmen maaseutuopisto), lärare 1997 (Jyväskylän ammattillinen opettajakorkeakoulu), agrolog YH 2000 (Yrkeshögskolan Savonia)
Karriär: lantbruksföretagare, lärare i ämnesområdet naturresurserna
Föräldrar: jordbrukare Tauno Aukusti Niiranen, husmor Saara Niiranen f.d. Salo
Make/Maka: lantbruksföretagare, agrolog Petri Katainen 1993 -
Barn: Aleksi 1995, Erika 1998
Hemort: Pielavesi
Valkrets:
  • Norra Savolax valkrets 21.03.2007 -

Riksdagsuppdrag

Nuvarande uppdrag:
Tidigare uppdrag:
  • Talmanskonferensen 03.05.2011 - 29.06.2011
  • Finansutskottet 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Kommunikationsutskottet 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Ekonomiutskottet (ers) 03.04.2007 - 02.05.2007
  • Grundlagsutskottet 03.05.2007 - 19.04.2011
  • Förvaltningsutskottet 03.05.2007 - 05.03.2009, (ers) 06.03.2009 - 15.02.2010, 16.02.2010 - 19.04.2011
  • Framtidsutskottet (ers) 03.05.2007 - 19.04.2011
  • Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ers) 03.05.2007 - 19.04.2011
  • Kulturutskottet 06.03.2009 - 12.02.2010, 03.05.2011 - 29.06.2011
  • Jord- och skogsbruksutskottet (ordf) 03.05.2011 - 29.06.2011
  • Rundradion Ab:s förvaltningsråd 03.05.2007 - 29.06.2011, (vordf) 10.11.2009 - 29.06.2011
  • Forum för internationella frågor 03.05.2011 - 29.06.2011
Riksdagsgrupp:
Uppdrag i riksdagsgruppen: Centerns riksdagsgrupp; arbetsutskottet (medlem) 29.03.2007 - 06.02.2008

Samhälleliga uppdrag

Kommunala:
  • Pielavesi kommunfullmäktige (ordf) 2001-
  • Norra Savolax förbund, landskapsstyrelsen 2004-
Övriga:
  • Keskustanaisten Pohjois-Savon piiri ry (ordf)
  • Lepikko-Säätiö, styrelsen (ordf)
  • Keskustan Pohjois-Savon piiri (vordf)
  • Centerkvinnorna i Finland rf (vordf)
  • Centern i Finland, partidelegationen
Senast uppdaterat: 25.08.2014 23:08:36