Noora Koponen

Noora Koponen

Current Member of Parliament

Green Parliamentary Group

Member of Parliament   17.04.2019–

Telephone:
09 432 3118
E-mail:
noora.koponen(at)parliament.fi
Home page:
Profession / Title:
physiotherapist, expert by experience
Electoral district:
Electoral District of Uusimaa 17.04.2019–
Present memberships in committees:
Education and Culture Committee (member) 09.06.2020–
Social Affairs and Health Committee (member) 18.06.2019–
Employment and Equality Committee (deputy member) 18.06.2019–
Environment Committee (deputy member) 03.04.2020–
Council to the Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö (deputy member) 18.06.2019–

Earlier memberships and positions held at parliament

CV