Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Johanna Ojala-Niemelä

Johanna Ojala-Niemelä

Social Democratic Parliamentary Group

Member of Parliament   21.03.2007–

Telephone:
09 432 3157
E-mail:
johanna.ojala-niemela(at)parliament.fi
Electoral district:
Electoral District of Lapland 21.03.2007–
Present memberships in committees:
Constitutional Law Committee (deputy member) 30.06.2011–
Finance Committee (member) 14.02.2018–
Transport and Communications Committee (deputy member) 14.02.2018–
Council to the Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö (member) 23.02.2018–
Position in the parliamentary group:
  • Social Democratic Parliamentary Group (1st vice chair) 30.09.2014–
  • Working CommitteeSocial Democratic Parliamentary Group (member) 22.06.2011–

Earlier memberships and positions held at parliament

CV