Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ystävyysryhmät

Eduskunnan ystävyysryhmät vaalikaudella 2019-2022

Luettelo täydentyy syksyn 2019 aikana.

Albania
puheenjohtaja Mikko Kinnunen (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Argentiina
puheenjohtaja Anna Kontula (vas.)
sihteeri Merja Jellow, merja.jellow(at)eduskunta.fi
 
Australia
puheenjohtaja Mirka Soininkoski (vihr.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Bulgaria
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk,)
sihteeri Jukka Saarimäki, jukka.saarimaki(at)eduskunta.fi
 
Espanja
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Merja Jellow, merja.jellow(at)eduskunta.fi
 
Georgia
puheenjohtaja Matias Marttinen  (kok.)
sihteeri Jaakko Aromaa, jaakko.aromaa(at)eduskunta.fi

Irak
puheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
sihteeri Anna Kiiskinen, anna.kiiskinen(at)eduskunta.fi
 
Islanti
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi
 
Iso-Britannia
puheenjohtaja Arto Satonen (kok.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi

Israel
puheenjohtaja Peter Östman (kd.)
sihteeri Tapio Luoma-aho, tapio.luoma-aho(at)eduskunta.fi
 
Italia
puheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
varapuheenjohtaja Markus Lohi (kesk.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Japani
puheenjohtaja Mats Löfström (r.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi
 
Kanada
puheenjohtaja Ville Kaunisto (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Keski-Aasia
puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd.)
varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Kolumbia
puheenjohtaja Eva Biaudet (r.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kiina
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
sihteeri Samu Paukkunen, samu.paukkunen(at)eduskunta.fi
 
Korean tasavalta
puheenjohtaja Hannu Hoskonen (kesk.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kreikka
puheenjohtaja Mari Rantanen (ps.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Kuuba
puheenjohtaja Heli Järvinen (vihr.)
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Liettua
puheenjohtaja Sakari Puisto (ps.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Marokko
puheenjohtaja Sari Essayah (kd.)
varapuheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Meksiko
puheenjohtaja Jaana Pelkonen (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Persianlahden arabimaat (GCC-maat)
puheenjohtaja Sanna Antikainen (ps.)
varapuheenjohtaja Hussein al-Taee (sd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Portugali
puheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.)
varapuheenjohtaja Mirka Soinikoski (vihr.)
sihteeri Ulla Hirvonen, ulla.hirvonen(at)eduskunta.fi

Puola
puheenjohtaja
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Ranska
puheenjohtaja Pia Kauma (kok.)
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Ruotsi
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen (kok.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Saksa
puheenjohtaja Elina Lepomäki (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi
 
Slovakia
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.) 
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Sveitsi 
puheenjohtaja Juhana Vartiainen (kok.)
sihteeri

Thaimaa
puheenjohtaja Ville Tavio (ps.)
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi
 
Tsekki
puheenjohtaja Arto Pirttilahti (kesk.)
varapuheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi
 
Unkari
puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma (sd.)
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi
 
Valko-Venäjä
puheenjohtaja Wille Rydman (kok.)
varapuheenjohtaja Sari Essayah (kd.)
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Venäjä
puheenjohtaja Jukka Kopra (kok.)
varapuheenjohtaja Anders Adlercreutz (r.)
sihteeri Katriina Kuusinen, katriina.kuusinen(at)eduskunta.fi
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Viro
puheenjohtaja Mikko Savola (kesk.)
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Yhdysvallat
puheenjohtaja Elina Lepomäki (kok.)
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi
 
Päivitetty 26.11.2019

 Yhteystiedot

​Marja Huttunen, 09 432 3557
marja.huttunen(at)eduskunta.fi