Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Ystävyysryhmät

Eduskunnan ystävyysryhmät vaalikaudella 2019-2022

Luettelo täydentyy syksyn 2019 aikana.

Argentiina
puheenjohtaja Anna Kontula
sihteeri Merja Jellow, merja.jellow(at)eduskunta.fi

Bulgaria
puheenjohtaja Mikko Savola
sihteeri Jukka Saarimäki, jukka.saarimaki(at)eduskunta.fi

Espanja
puheenjohtaja Pia Kauma 
sihteeri Merja Jellow, merja.jellow(at)eduskunta.fi

Georgia
puheenjohtaja Matias Marttinen  
sihteeri Jaakko Aromaa, jaakko.aromaa(at)eduskunta.fi

Irak
puheenjohtaja
sihteeri Anna Kiiskinen, anna.kiiskinen(at)eduskunta.fi

Islanti
puheenjohtaja Arto Pirttilahti 
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Iso-Britannia
puheenjohtaja Arto Satonen
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi

Israel
puheenjohtaja Peter Östman 
sihteeri Tapio Luoma-aho, tapio.luoma-aho(at)eduskunta.fi

Japani
puheenjohtaja Mats Löfström
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi

Keski-Aasia
puheenjohtaja Kimmo Kiljunen
varapuheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Kiina
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen
sihteeri Samu Paukkunen, samu.paukkunen(at)eduskunta.fi

Korean tasavalta
puheenjohtaja Hannu Hoskonen
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kreikka
puheenjohtaja Mari Rantanen 
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Kuuba
puheenjohtaja Heli Järvinen
sihteeri Katja Nolvi, katja.nolvi(at)eduskunta.fi

Liettua
puheenjohtaja Sakari Puisto
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Meksiko
puheenjohtaja Jaana Pelkonen
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Persianlahden arabimaat (GCC-maat)
puheenjohtaja Sanna Antikainen
varapuheenjohtaja Hussein al-Taee
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Puola
puheenjohtaja
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Ranska
puheenjohtaja Pia Kauma 
sihteeri Gunilla Carlander, gunilla.carlander(at)eduskunta.fi

Ruotsi
puheenjohtaja Anne-Mari Virolainen 
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Saksa
puheenjohtaja Elina Lepomäki 
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

Slovakia
puheenjohtaja Mikko Savola, 
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Sveitsi 
puheenjohtaja Juhana Vartiainen 
sihteeri

Thaimaa
puheenjohtaja Ville Tavio
sihteeri Maria Fagerholm, maria.fagerholm(at)eduskunta.fi

Tsekki
puheenjohtaja Arto Pirttilahti
varapuheenjohtaja Mikko Savola
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Unkari
puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma
sihteeri Marja Huttunen, marja.huttunen(at)eduskunta.fi

Valko-Venäjä
puheenjohtaja Wille Rydman
varapuheenjohtaja Sari Essayah
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi

Venäjä
puheenjohtaja Jukka Kopra
varapuheenjohtaja Anders Adlercreutz 
sihteeri Katriina Kuusinen, katriina.kuusinen(at)eduskunta.fi
sihteeri Mika Laaksonen, mika.laaksonen(at)eduskunta.fi 

Viro
puheenjohtaja Mikko Savola 
sihteeri Mari Herranen, mari.herranen(at)eduskunta.fi

Yhdysvallat
puheenjohtaja Elina Lepomäki
sihteeri Teemu Vuosio, teemu.vuosio(at)eduskunta.fi

 Yhteystiedot

​Marja Huttunen, 09 432 3557
marja.huttunen(at)eduskunta.fi