Siirry sisältöön

Eeva-Johanna Eloranta

Eeva-Johanna Eloranta

Nykyinen kansanedustaja

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   20.04.2011–

Sähköposti:

eeva-johanna.eloranta(at)eduskunta.fi

Ammatti / arvo:

filosofian maisteri, valtiotieteiden maisteri

Vaalipiiri:

Varsinais-Suomen vaalipiiri 20.04.2011–

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Sivistys- ja tiedejaosto (jäsen) 06.09.2019–
Maatalousjaosto (jäsen) 06.09.2019–
Lakivaliokunta (jäsen) 14.02.2018–
Liikenne- ja viestintävaliokunta (varajäsen) 18.06.2019–
Sivistysvaliokunta (jäsen) 05.05.2015–, (Varapuheenjohtaja) 18.06.2019–
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 03.04.2020–
ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (varajäsen) 18.06.2019–
Eduskunnan kirjaston hallitus (jäsen) 18.06.2019–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 18.06.2019–
Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta (jäsen) 19.06.2019–

Avustaja:

Petteri Matteinen,  
Puhelin: 09 432 4024, 050 568 9360
Sähköposti: petteri.matteinen(at)eduskunta.fi