Silvia Modig Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  20.04.2011 -

Nimi: Modig, Silvia
Puhelin: 09 432 3117
Sähköposti: silvia.modig@eduskunta.fi
Kotisivu: www.silviamodig.fi
Ammatti / arvo: toimittaja
Vaalipiiri: Helsingin vaalipiiri 20.04.2011 -
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Ympäristövaliokunta (Varapuheenjohtaja) 05.05.2015 -
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (varajäsen) 28.09.2016 -
Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 29.06.2015 -
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Sivistysvaliokunta (jäsen) 03.05.2011 - 21.04.2015
Suuri valiokunta (varajäsen) 30.06.2011 - 21.04.2015, (jäsen) 09.06.2015 - 29.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 10.06.2011 - 21.04.2015
Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto (jäsen) 30.06.2011 - 16.06.2015
Eduskuntaryhmä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä  20.04.2011 -
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 25.08.2011 - 22.04.2015
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä toimikunta (jäsen) 25.08.2011 - 22.04.2015

​​

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

TPA 17/2017 vp
Toimenpidealoite hiilitullien asettamisesta Pariisin ilmastosopimuksen ulkopuolisille maille
KK 18/2017 vp
Kirjallinen kysymys Terrafamen kaivoksen kannattavuudesta
TAA 288/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä luonnonsuojelualueiden hankintaan (30 000 000 euroa)
TAA 287/2016 vp
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä turvakotitoiminnan menoihin (10 000 000 euroa)
LA 43/2016 vp
Lakialoite laiksi transseksuaalin sukupuolen vahvistamisesta annetun lain 1 §:n muuttamisesta
KK 265/2016 vp
Kirjallinen kysymys translain uudistuksesta
KK 244/2016 vp
Kirjallinen kysymys hankintalain uudistuksesta
LA 40/2015 vp
Lakialoite laiksi työttömyysturvalain 4 luvun 5 §:n ja yleisestä asumistuesta annetun lain 13 §:n muuttamisesta
LA 42/2015 vp
Lakialoite vuoden 2016 tuloveroasteikkolaiksi
LA 29/2015 vp
Lakialoite vuoden 2016 tuloveroasteikkolaiksi sekä laeiksi eräiden muiden lakien muuttamisesta