Sari Essayah Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä
Kansanedustajana  19.03.2003 - 20.03.2007, 22.04.2015 -

Nimi: Essayah, Sari
Puhelin: 09 432 3020
Sähköposti: sari.essayah@eduskunta.fi
Kotisivu: www.essayah.fi
Ammatti / arvo: ekonomi, kauppatieteiden maisteri
Vaalipiiri: Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 -
Aiemmat vaalipiirit: Varsinais-Suomen vaalipiiri 19.03.2003 - 20.03.2007
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Suuri valiokunta (jäsen) 05.05.2015 -
Suuren valiokunnan työjaosto (jäsen) 05.05.2015 -
Talousvaliokunta (varajäsen) 09.06.2015 -
Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta (jäsen) 04.06.2015 - 31.05.2019
Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Kansliatoimikunta (varajäsen) 05.05.2015 - 24.09.2015
Perustuslakivaliokunta (varajäsen) 02.04.2003 - 16.10.2003
Talousvaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 02.04.2003 - 20.03.2007
Tulevaisuusvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ympäristövaliokunta (varajäsen) 05.05.2015 - 08.06.2015
Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta (jäsen) 02.04.2003 - 18.11.2004
Eduskuntaryhmä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä  22.04.2015 -
Aiemmat eduskuntaryhmät: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä 19.03.2003 - 20.03.2007
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 20.03.2003 - 06.10.2004
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (puheenjohtaja) 07.10.2004 - 20.03.2007
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä (1. varapuheenjohtaja) 23.04.2015 - 16.09.2015

 Kansanedustajan aloitteet, kysymykset ja puheenvuorot

 ‭(Piilotettu)‬ Uusimmat valtiopäivätoimet 2015–

KK 199/2018 vp
Kirjallinen kysymys nuuskan laittoman myynnin ja nuuskan käytön vähentämisestä
KK 144/2018 vp
Kirjallinen kysymys Suomen kehitysyhteistyömäärärahojen käytön avoimuudesta
KK 88/2018 vp
Kirjallinen kysymys kansallisen tulotietojärjestelmän puutteiden korjaamisesta
LA 9/2018 vp
Lakialoite laiksi uskonnonvapauslain 27 §:n muuttamisesta
KK 63/2018 vp
Kirjallinen kysymys kiinteistöverolain 13 a §:n soveltamisalan laajentamisesta yleishyödyllisiin uskonnollisiin yhdyskuntiin
KK 47/2018 vp
Kirjallinen kysymys omaishoidon tuen rajaamisesta ulosoton ulkopuolelle
KK 625/2017 vp
Kirjallinen kysymys työttömyysturvan ja hallituksen aktiivimallin käytännön ongelmista
KK 588/2017 vp
Kirjallinen kysymys Helsingin juutalaisen seurakunnan turvallisuudesta
KK 538/2017 vp
Kirjallinen kysymys vakuutuslääkärijärjestelmän kehittämisestä sote-uudistuksen yhteydessä
KK 522/2017 vp
Kirjallinen kysymys sosiaalisten yritysten lainsäädännöstä