Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Onni Hiltunen

Onni Hiltunen

Kansanedustajana   21.10.1930–19.02.1962

Ammatti / arvo:
kansaneläkelaitoksen johtaja
Valtioneuvoston jäsenyydet:
  • pääministerin sijainen (Fagerholm III) 04.12.1958–12.01.1959
  • valtiovarainministeri (Hackzell) 08.08.1944–20.09.1944
  • valtiovarainministeri (Castren U.) 21.09.1944–16.11.1944
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Paasikivi II) 17.11.1944–16.04.1945
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Paasikivi III) 17.04.1945–25.03.1946
  • ministeri sosiaaliministeriössä (Paasikivi III) 14.02.1946–25.03.1946
  • ministeri kansanhuoltoministeriössä (Paasikivi III) 14.02.1946–25.03.1946
  • ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Paasikivi III) 14.02.1946–25.03.1946
  • ministeri valtiovarainministeriössä (Pekkala) 26.03.1946–28.07.1948
  • valtiovarainministeri (Fagerholm) 29.07.1948–16.03.1950
  • valtiovarainministeri (Kekkonen II) 17.01.1951–19.09.1951
  • kauppa- ja teollisuusministeri (Fagerholm III) 29.08.1958–12.01.1959

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV