Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Outi Alanko-Kahiluoto

Outi Alanko-Kahiluoto

Vihreä eduskuntaryhmä

Kansanedustajana   21.03.2007–

Puhelin:
09 432 3005
Sähköposti:
outi.alanko-kahiluoto(at)eduskunta.fi
Kotisivu:
Ammatti / arvo:
tutkija, filosofian tohtori
Vaalipiiri:
Helsingin vaalipiiri 21.03.2007–
Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:
Puhemiesneuvosto (jäsen) 02.05.2019–
Suuri valiokunta (Puheenjohtaja) 02.05.2019–
Suuren valiokunnan työjaosto (Puheenjohtaja) 10.05.2019–
Lakivaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Talousvaliokunta (jäsen) 02.05.2019–
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 09.06.2015–
Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (varajäsen) 23.02.2018–
Kansainvälisten asiain foorumi (jäsen) 02.05.2019–

Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät

CV

Kansanedustajan ilmoittamat sidonnaisuudet ja tulot