Toimielinten puheenjohtajisto ja siinä tapahtuneet muutokset vaalikaudella 2019

Puhemiehistö - Pmt

Jäsen/tehtäväToimikausi
Rinne, Antti /sd (Pm)24.04.2019 - 05.06.2019
Eerola, Juho /ps (I VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Risikko, Paula /kok (II VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Tuomioja, Erkki /sd (IPm)24.04.2019 - 24.04.2019
Vanhanen, Matti /kesk (Pm)07.06.2019 -
Haatainen, Tuula /sd (I VPm)07.06.2019 - 09.12.2019
Eerola, Juho /ps (II VPm)07.06.2019 -
Rinne, Antti /sd (I VPm)11.12.2019 -
Tuomioja, Erkki /sd (IPm)04.02.2020 - 04.02.2020

Puhemiesneuvosto - PmN

Jäsen/tehtäväToimikausi
Rinne, Antti /sd (Pm)24.04.2019 - 05.06.2019
Eerola, Juho /ps (I VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Risikko, Paula /kok (II VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Vanhanen, Matti /kesk (Pm)07.06.2019 -
Haatainen, Tuula /sd (I VPm)07.06.2019 - 09.12.2019
Eerola, Juho /ps (II VPm)07.06.2019 -
Rinne, Antti /sd (I VPm)11.12.2019 -

Kansliatoimikunta - Ktk

Jäsen/tehtäväToimikausi
Rinne, Antti /sd (Pm)24.04.2019 - 05.06.2019
Eerola, Juho /ps (I VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Risikko, Paula /kok (II VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Vanhanen, Matti /kesk (Pm)07.06.2019 -
Haatainen, Tuula /sd (I VPm)07.06.2019 - 09.12.2019
Eerola, Juho /ps (II VPm)07.06.2019 -
Rinne, Antti /sd (I VPm)11.12.2019 -

Suuri valiokunta - SuV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Alanko-Kahiluoto, Outi /vihr (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Mäkelä, Jani /ps (1. vpj)02.05.2019 -
Kalliorinne, Risto /vas (2. vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Hassi, Satu /vihr (pj)19.06.2019 -
Arhinmäki, Paavo /vas (2. vpj)19.06.2019 - 05.09.2019
Kyllönen, Merja /vas (2. vpj)06.09.2019 -

Suuren valiokunnan työjaosto - SuVtJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Alanko-Kahiluoto, Outi /vihr (pj)10.05.2019 - 17.06.2019
Mäkelä, Jani /ps (1. vpj)10.05.2019 -
Kalliorinne, Risto /vas (2. vpj)10.05.2019 - 17.06.2019
Hassi, Satu /vihr (pj)19.06.2019 -
Arhinmäki, Paavo /vas (2. vpj)19.06.2019 -
Kyllönen, Merja /vas (2. vpj)06.09.2019 -

Perustuslakivaliokunta - PeV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Guzenina, Maria /sd (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Heinonen, Timo /kok (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Ojala-Niemelä, Johanna /sd (pj)18.06.2019 -
Häkkänen, Antti /kok (vpj)18.06.2019 -

Ulkoasiainvaliokunta - UaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Huhtasaari, Laura /ps (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Tuomioja, Erkki /sd (vpj)02.05.2019 -
Niikko, Mika /ps (pj)18.06.2019 -

Valtiovarainvaliokunta - VaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Harakka, Timo /sd (pj)02.05.2019 - 05.06.2019
Heikkinen, Hannakaisa /kesk (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Koskinen, Johannes /sd (pj)18.06.2019 -
Rantakangas, Antti /kesk (vpj)18.06.2019 - 22.11.2019
Kiviranta, Esko /kesk (vpj)03.12.2019 -

Hallinto- ja turvallisuusjaosto - HtJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Vähämäki, Ville /ps (pj)06.09.2019 -

Verojaosto - VeJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Viitanen, Pia /sd (pj)06.09.2019 -

Sivistys- ja tiedejaosto - SitJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kiviranta, Esko /kesk (pj)06.09.2019 -

Maatalousjaosto - MaJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Eestilä, Markku /kok (pj)06.09.2019 -

Liikennejaosto - LiJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Jokinen, Kalle /kok (pj)06.09.2019 -

Työ- ja elinkeinojaosto - TeJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Savio, Sami /ps (pj)06.09.2019 -

Kunta- ja terveysjaosto - KutJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Filatov, Tarja /sd (pj)06.09.2019 -

Asunto- ja ympäristöjaosto - AyJ

Jäsen/tehtäväToimikausi
Järvinen, Heli /vihr (pj)06.09.2019 -

Tarkastusvaliokunta - TrV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Ohisalo, Maria /vihr (pj)02.05.2019 - 05.06.2019
Viitanen, Pia /sd (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Alanko-Kahiluoto, Outi /vihr (pj)18.06.2019 -
Mäkisalo-Ropponen, Merja /sd (vpj)18.06.2019 -

Hallintovaliokunta - HaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Ranne, Lulu /ps (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Talvitie, Mari-Leena /kok (vpj)02.05.2019 -
Purra, Riikka /ps (pj)18.06.2019 -

Lakivaliokunta - LaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Tavio, Ville /ps (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Bergqvist, Sandra /r (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Meri, Leena /ps (pj)18.06.2019 -
Bergqvist, Sandra /r (vpj)18.06.2019 -

Liikenne- ja viestintävaliokunta - LiV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Taimela, Katja /sd (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Lohi, Markus /kesk (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Kymäläinen, Suna /sd (pj)18.06.2019 -
Torniainen, Ari /kesk (vpj)18.06.2019 -

Maa- ja metsätalousvaliokunta - MmV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Hakkarainen, Teuvo /ps (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Elomaa, Ritva /ps (vpj)18.06.2019 -

Puolustusvaliokunta - PuV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Jokinen, Kalle /kok (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Ronkainen, Jari /ps (vpj)02.05.2019 -
Kanerva, Ilkka /kok (pj)18.06.2019 -

Sivistysvaliokunta - SiV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Laiho, Mia /kok (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Gustafsson, Jukka /sd (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Risikko, Paula /kok (pj)18.06.2019 -
Eloranta, Eeva-Johanna /sd (vpj)18.06.2019 -

Sosiaali- ja terveysvaliokunta - StV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kosonen, Hanna /kesk (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Kauma, Pia /kok (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Vehviläinen, Anu /kesk (pj)18.06.2019 -
Laiho, Mia /kok (vpj)18.06.2019 -

Talousvaliokunta - TaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kopra, Jukka /kok (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Hoskonen, Hannu /kesk (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Vartiainen, Juhana /kok (pj)18.06.2019 -
Pirttilahti, Arto /kesk (vpj)18.06.2019 -

Tiedusteluvalvontavaliokunta - TiV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kari, Mika /sd (pj)26.06.2019 -
Slunga-Poutsalo, Riikka /ps (vpj)26.06.2019 -

Tulevaisuusvaliokunta - TuV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Henriksson, Anna-Maja /r (pj)02.05.2019 - 05.06.2019
Forsgrén, Bella /vihr (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Strand, Joakim /r (pj)18.06.2019 -
Petelius, Pirkka-Pekka /vihr (vpj)18.06.2019 -

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta - TyV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Arhinmäki, Paavo /vas (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Filatov, Tarja /sd (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Kontula, Anna /vas (pj)18.06.2019 -
Taimela, Katja /sd (vpj)18.06.2019 -

Ympäristövaliokunta - YmV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Pirttilahti, Arto /kesk (pj)02.05.2019 - 17.06.2019
Hopsu, Inka /vihr (vpj)02.05.2019 - 17.06.2019
Hoskonen, Hannu /kesk (pj)18.06.2019 -
Elo, Tiina /vihr (vpj)18.06.2019 -

Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunta - PNSV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Tuomioja, Erkki /sd (pj)18.06.2019 -
Ranne, Lulu /ps (vpj)18.06.2019 -

Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta - ENSV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kiljunen, Kimmo /sd (pj)19.06.2019 -
Virolainen, Anne-Mari /kok (vpj)19.06.2019 -

ETYJ:n parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta - ETYJSV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Junnila, Vilhelm /ps (pj)19.06.2019 -
Koskinen, Johannes /sd (vpj)19.06.2019 -

Eduskunnan pankkivaltuusto - EPV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Vanhanen, Matti /kesk (pj) - 17.06.2019
Oinonen, Pentti (vpj) - 17.06.2019
Lindtman, Antti /sd (pj)27.06.2019 -
Kankaanniemi, Toimi /ps (vpj)25.10.2019 -

Suomen Pankin tilintarkastajat - SPtt

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kari, Mika /sd (pj)05.12.2019 -

Kansaneläkelaitoksen valtuutetut - KelaV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Keränen, Niilo (vpj) - 17.06.2019
Sarkomaa, Sari /kok (pj) - 22.08.2019
Slunga-Poutsalo, Riikka /ps (pj)23.08.2019 -
Nurminen, Ilmari /sd (vpj)23.08.2019 -

Suomen itsenäisyyden juhlarahaston hallintoneuvosto - SITRA HN

Jäsen/tehtäväToimikausi
Filatov, Tarja /sd (pj)06.03.2020 -
Purra, Riikka /ps (vpj)06.03.2020 -

Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto - YleH

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kivelä, Kimmo (pj) - 17.06.2019
Satonen, Arto /kok (vpj) - 16.09.2019
Satonen, Arto /kok (pj)17.09.2019 -
Torniainen, Ari /kesk (vpj)17.09.2019 -

Eduskunnan kirjaston hallitus - EKH

Jäsen/tehtäväToimikausi
Honkonen, Petri /kesk (vpj) - 17.06.2019
Tuomioja, Erkki /sd (vpj)18.06.2019 -

Ulkopoliittisen instituutin hallitus - UPI

Jäsen/tehtäväToimikausi
Halonen, Kare (pj) - 31.12.2019
Kolbe, Laura (vpj) - 31.12.2019

Ulkopoliittisen instituutin neuvottelukunta - UPIN

Jäsen/tehtäväToimikausi
Feldt-Ranta, Maarit (pj) - 31.05.2019
Vanhanen, Matti /kesk (vpj) - 31.05.2019

Aasian ja Euroopan parlamentaarisen kokouksen Suomen valtuuskunta - ASEP

Jäsen/tehtäväToimikausi
Grahn-Laasonen, Sanni /kok (pj)19.06.2019 -

Arktisen alueen parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta - ARKTSV

Jäsen/tehtäväToimikausi
Kärnä, Mikko /kesk (pj)25.06.2019 -
Hassi, Satu /vihr (vpj)25.06.2019 -

Itämeren parlamentaarikkokonferenssin Suomen valtuuskunta - IPK

Jäsen/tehtäväToimikausi
Puisto, Sakari /ps (pj)27.06.2019 -
Mäkinen, Riitta /sd (vpj)27.06.2019 -

Pohjois-Atlantin liiton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunta - NATO-PA

Jäsen/tehtäväToimikausi
Savola, Mikko /kesk (vpj)21.05.2019 -
Kanerva, Ilkka /kok (pj)21.11.2019 -

Välimeri-unionin parlamentaarinen yleiskokous - PA-UfM

Jäsen/tehtäväToimikausi
Arhinmäki, Paavo /vas (pj)20.09.2019 -

Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta - IPUSR

Jäsen/tehtäväToimikausi
Järvinen, Heli /vihr (pj)10.09.2019 -
Tynkkynen, Sebastian /ps (vpj)10.09.2019 -

Kansainvälisten asiain foorumi - KvF

Jäsen/tehtäväToimikausi
Rinne, Antti /sd (Pm)24.04.2019 - 05.06.2019
Eerola, Juho /ps (I VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Risikko, Paula /kok (II VPm)24.04.2019 - 06.06.2019
Vanhanen, Matti /kesk (Pm)07.06.2019 -
Haatainen, Tuula /sd (I VPm)07.06.2019 - 09.12.2019
Eerola, Juho /ps (II VPm)07.06.2019 -
Rinne, Antti /sd (I VPm)11.12.2019 -
2.4.2020 0:30