Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta sai keskiviikkona 12.11. valmiiksi mietintönsä hallituksen esityksestä 50/2025 vp, jolla rajataan laittomasti maassa oleskelevien oikeutta sosiaali- ja terveyspalveluihin.
Valiokunta kannattaa mietinnössään hallituksen esitystä, mutta esittää siihen eräitä täsmennyksiä. Mietintöön sisältyy vastalause, jonka ovat allekirjoittaneet kansanedustajat Bella Forsgrén (vihr.), Krista Kiuru (sd.), Kim Berg (sd.), Aki Lindén (sd.), Ville Merinen (sd.), Hilkka Kemppi (kesk.) ja Aino-Kaisa Pekonen (vas.).
Oikeus kiireettömään välttämättömään hoitoon poistuisi
Hallitus esittää, että laittomasti Suomessa oleskelevilta EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisilta poistetaan oikeus muihin kuin kiireellisiin sosiaali- ja terveyspalveluihin. Hyvinvointialueilla ei siis ole jatkossa enää velvollisuutta järjestää heille välttämättömäksi arvioitua kiireetöntä hoitoa.
Laittomasti maassa oleskelevilla on hallituksen esityksen mukaan kuitenkin joissain tilanteissa oikeus myös välttämättömään kiireettömään hoitoon. Näin on, jos hoidon epääminen on kohtuutonta henkilön terveydentilan tai vamman takia tai jos se vaarantaa henkilön hoitaman alaikäisen hyvinvoinnin tai toisen henkilön terveyden. Lisäksi laittomasti maassa oleskelevilla on edelleen oikeus raskauteen liittyviin terveyspalveluihin. Lapsille tulee järjestää tarvittavat terveydenhuollon palvelut saman laajuisina kuin hyvinvointialueen asukkaille.
Esitys on osa hallitusohjelman mukaista vapaaehtoisen paluun ja maasta poistumisen pakettia, jolla pyritään poistamaan laittoman oleskelun kannusteita, tehostamaan maasta poistumista sekä parantamaan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.
Valiokunta ehdottaa täsmennyksiä vammaisten henkilöiden sekä synnytyksen jälkeisiin palveluihin
Valiokunta ehdottaa täsmennettäväksi lakiehdotusta niin, että hyvinvointialueen on järjestettävä laittomasti maassa oleskelevalle vammaiselle henkilölle hänen vammaisuutensa vuoksi välttämättömät kiireettömät terveyspalvelut. Lisäksi valiokunta ehdottaa, että raskaana olevalle on järjestettävä hänen raskauteensa liittyvien terveyspalvelujen lisäksi hänen synnytykseensä ja synnytyksen jälkihoitoon liittyvät terveyspalvelut.
Valiokunta: Muutoksen vaikutukset epävarmoja
Sosiaali- ja terveysvaliokunta pitää ehdotettuja muutoksia perusteltuina osana hallitusohjelman mukaista vapaaehtoisen paluun ja maasta poistumisen pakettia ja kannattaa niiden hyväksymistä. Valiokunta kuitenkin korostaa, että sosiaali- ja terveydenhuoltojärjestelmän tehtävänä ei ole toimia maahanmuuttopolitiikan välineenä eikä terveydenhuollon ammattilaisten tehtäviin kuulu maassa oleskelun syyn arviointi.
Valiokunta toteaa myös, että velvollisuus välttämättömän hoidon antamiseen on ollut voimassa vasta vuodesta 2023, joten kokemukset lain vaikutuksista ovat vähäisiä. Valiokunnan saamien tietojen mukaan vaikuttaa kuitenkin siltä, ettei terveydenhoitopalvelujen laajuus juuri vaikuta siihen, päättääkö henkilö pysyä maassa vai ei.
Esityksen taloudelliset vaikutukset ovat epävarmat. Laittomasti Suomessa oleskelevien terveydentilasta ei ole olemassa luotettavia tietoja. Valiokunnan mukaan myös lakiehdotuksessa on tulkinnanvaraisia kohtia, jotka on arvioitava jokaisen potilaan kohdalla yksilöllisesti. Valiokunta korostaa, että esityksellä ei kuitenkaan tavoitella valtiontalouden säästöjä eikä esityksellä ole vaikutusta hyvinvointialueiden rahoitukseen.
Miten asian käsittely jatkuu
Asia etenee seuraavaksi eduskunnan täysistuntoon, joka käsittelee lakiehdotusta sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietinnön pohjalta.
Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian.
Avaa valiokunnan mietintö StVM 22/2025 vp