Viimeksi julkaistu 1.6.2021 11.55

Pöytäkirja StVP 29/2020 vp Sosiaali- ja terveysvaliokunta Tiistai 12.5.2020 klo 10.00—11.30

Läsnä
puheenjohtaja Anu Vehviläinen kesk varapuheenjohtaja Mia Laiho kok jäsen Kim Berg sd jäsen Anna-Kaisa Ikonen kok jäsen Kaisa Juuso ps jäsen Arja Juvonen ps jäsen Noora Koponen vihr jäsen Aki Lindén sd jäsen Hanna-Leena Mattila kesk jäsen Ilmari Nurminen sd jäsen Veronica Rehn-Kivi jäsen Minna Reijonen ps jäsen Heidi Viljanen sd jäsen Sofia Virta vihr varajäsen Anneli Kiljunen sd varajäsen Mikko Kinnunen kesk (1, 2, 3, 4) 
Sihteeri
valiokuntaneuvos Harri Sintonen  

1.  Nimenhuuto

Toimitettiin nimenhuuto. Läsnä oli 16 jäsentä. 

2.  Päätösvaltaisuus

Kokous todettiin päätösvaltaiseksi. 

3.  Valtioneuvoston selonteko julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2021-2024

Valtioneuvoston selontekoVNS 1/2020 vp
Valiokunnan lausuntoluonnos EDK-2020-AK-301088
Valtioneuvoston selonteko julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2021-2024
A 3

Sihteeri esitteli lausuntoluonnoksen. 

Valiokunta kävi yleiskeskustelun. 

Yksityiskohtaisessa käsittelyssä valiokunta hyväksyi lausuntoluonnoksen muutettuna. 

Yksityiskohtaisessa käsittelyssä päätettiin seuraavista muutoksista: 

Toisen kappaleen neljäs virke muutettiin kuulumaan seuraavasti: ”Koronakriisin on arvioitu heikentävän jo aiemmin vaikeuksissa ollutta kuntataloutta 1,6—2 miljardilla eurolla ja kunnilla tulee olemaan merkittäviä vaikeuksia selvitä velvoitteistaan.” Kappaleeseen myös lisättiin uusi 5. virke seuraavasti: ”Terveydenhuollon ohella hallituksen tulee huomioida sosiaalipalvelujen lisärahoitustarpeet.” 

Lisättiin kappaleen 3 loppuun uusi virke: ”Julkisen talouden suunnitelman mukaan hallitus on sitoutunut tarkastelemaan hallitusohjelman toimenpiteitä uudelleen, mikäli niiden toteuttaminen vaarantaisi julkiselle taloudelle asetettujen tavoitteiden saavuttamisen.” 

Ed. Laiho ed. Ikosen kannattamana ehdotti, että kappaleeseen neljä lisätään virke: ”Valiokunta pitää tärkeänä myös, että kasvukuntien väestön kasvu ja vieraskielisen väestön investointi- ja palvelutarpeet huomioidaan.” 

Äänin 12—4 valiokunta hyväksyi lausuntoluonnoksen. 

Ed. Laiho ed. Ikosen kannattamana ehdotti, että kappaleen viisi toinen virke poistetaan. 

Äänin 14—2 lausuntoluonnos hyväksyttiin. 

Ed. Juvonen ed. Juuson kannattamana ehdotti kappaleen viisi loppuun lisävirkettä: ”Valiokunta pitää tärkeänä, että koronakriisin mahdolliset vaikutukset sote-uudistuksen aikatauluun huomioidaan.” 

Äänin 11—5 valiokunta hyväksyi lausuntoluonnoksen. 

Ed. Juvonen ed. Reijosen kannattamana ehdotti, että kappaleen kuusi loppuun lisätään virkkeet: ”Erityisesti omaishoidon osalta tulee huomioida alueellinen yhdenvertaisuus palvelujen saatavuudessa. Valiokunta toteaa, että on ryhdyttävä välittömästi lainsäädäntömuutoksiin, jotta omaishoidon ja työn yhteensovittaminen olisi mahdollista. Valiokunta toteaa myös, että saattohoidon resurssien riittävyys on turvattava ja että saattohoidon toteutuminen turvataan erillisellä lainsäädännöllä. 

Äänin 11—5 valiokunta hyväksyi lausuntoluonnoksen. 

Muutettiin toisesta virkkeestä alkaen kappaleen kuusi loppuosa seuraavasti: ”Kehittämishankkeet kohdentuvat muun muassa peruspalvelujen saatavuuden turvaamiseen. Lisäksi panostetaan ikäihmisten hoidon ja hoivan parantamiseen kehittämällä omaishoitoa ja kotihoitoa sekä lapsiperheiden palveluihin lapsi- ja perhepalvelujen muutosohjelmalla. Valiokunta pitää tärkeänä palvelujen kehittämistä rakenneuudistuksen rinnalla ja painottaa ennaltaehkäisevien palvelujen saatavuuden turvaamista, erityisesti mielenterveys- ja päihdepalvelujen, erityisryhmien ja lastensuojelun osalta.” 

Ed. Juvonen ed. Reijosen kannattamana ehdotti, että kappaleen seitsemän loppuun lisätään virkkeet: ”Vanhuspalvelujen sitova hoitajamitoitus toteutetaan sitomatta sitä yksittäisiin korvamerkittyihin säästökohteisiin ja näiden säästöjen toteutumiseen. Yksityisten lääkäripalvelujen Kela-korvausten leikkauksista luovutaan ja lääkekorvausten uudistuksissa varmistetaan, ettei korvattavien lääkkeiden joukkoa leikata tai omavastuuta koroteta.” 

Äänin 11—3, 2 tyhjää lausuntoluonnos hyväksyttiin. 

Ed. Laiho ed. Ikosen kannattamana ehdotti, että kappaleen seitsemän loppuun lisätään virke: ”Muuttuneessa tilanteessa kuntien velvoitteita ei tule lisätä ja mahdollisten lisäysten kustannukset tulee kattaa täysimääräisesti ilman epävarmuutta suunnitellusta rahoituspohjasta.” 

Äänin 11—5 lausuntoluonnos hyväksyttiin. 

Lisättiin kappaleen 10 loppuun uusi virke seuraavasti: "Valiokunta katsoo, että terapiatakuu tulee toteuttaa osana hoitotakuuta mielenterveyspalvelujen saatavuuden parantamiseksi.” 

Ennen kappaletta 11 oleva otsikko muutettiin kuulumaan seuraavasti: "Koronaepidemiaan liittyvä tutkimusrahoitus" 

Ed. Laiho ed. Ikosen kannattamana ehdotti, että kappaleen 11 loppuun lisätään virke: ”Valiokunta edellyttää, että valtion tutkimusrahoitusta terveydenhuollon yksiköille yliopistotasoiseen tutkimukseen vahvistetaan ja saatetaan takaisin kasvu-uralle väestön terveyttä ja hyvinvointia edistävän, korkeatasoisen ja vaikuttavan tutkimuksen varmistamiseksi.” 

Äänin 12—4 lausuntoluonnos hyväksyttiin. 

Kappaleen 11 loppuun lisättiin uusi virke seuraavasti: ”Valiokunta katsoo, että kotimaisen rokotetuotannon uudelleen käynnistämistä tulee selvittää.” 

Muilta osin lausuntoluonnos hyväksyttiin sellaisenaan. 

Valiokunta päätti yksimielisesti pitää käsittelyä asian ratkaisevana käsittelynä. 

Ed. Juvonen ja ed. Laiho varasivat tilaisuuden eriävän mielipiteen jättämiseen. Ilmoitettiin, että ne on jätettävä viimeistään tänään 12.5.2020 klo 14.00. 

Lausuntoon jätettiin eriävä mielipide: 1) Juvonen, Juuso, Reijonen 2) Laiho, Ikonen 

Asian käsittely valiokunnassa on päättynyt. 

4.  Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi sosiaalihuoltolain muuttamisesta

Hallituksen esitysHE 5/2020 vp
Valiokunnan lausuntoSiVL 1/2020 vp
Valiokunnan mietintöluonnos EDK-2020-AK-301150
Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi sosiaalihuoltolain muuttamisesta
A 4

Sihteeri esitteli mietintöluonnoksen. 

Valiokunta kävi yleiskeskustelun. 

Yksityiskohtaisessa käsittelyssä valiokunta hyväksyi mietintöluonnoksen sellaisenaan. 

Yksityiskohtaisessa käsittelyssä ed. Laiho ed. Ikosen kannattamana ehdotti, että kappaleen 6 loppuun lisätään seuraavat virkkeet: ”Eduskunta on edellyttänyt, että valtion tutkimusrahoitusta terveydenhuollon yksiköille yliopistotasoiseen tutkimukseen vahvistetaan ja saatetaan takaisin kasvu-uralle väestön terveyttä ja hyvinvointia edistävän, korkeatasoisen ja vaikuttavan tutkimuksen varmistamiseksi. Lisäksi eduskunta on edellyttänyt, että tutkimusrahoituksen riittävyys varmistetaan myös uudessa sote-rakenteessa.” 

Mietintöluonnos hyväksyttiin äänin 11—2, 3 tyhjää. 

Valiokunta päätti yksimielisesti pitää käsittelyä asian ratkaisevana käsittelynä. 

Asian käsittely valiokunnassa on päättynyt. 

5.  Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi Kevasta annetun lain muuttamisesta

Hallituksen esitysHE 102/2019 vp
Valiokunnan lausuntoTaVL 5/2020 vp
Lisäselvitys EDK-2020-AK-301396
HE 102/2019 vp StV 12.05.2020 valtiovarainministeriö Asiantuntijalausunto
A 5

Valiokuntaan on saapunut kirjallinen lausunto: 

  • valtiovarainministeriöliite

Valiokunta lopetti asiantuntijakuulemisen. 

Valiokunta kävi valmistavan keskustelun. 

6.  Toissijaisuusasioiden lista

Esityslistan liite EDK-2020-AK-301397
TS_lista.pdf
A 6

Merkitään saapuneeksi toissijaisuusasioiden lista (TS 7/2020 vp; määräaika 18.5.2020) 

7.  Muut asiat

Muita asioita ei ollut. 

8.  Seuraava kokous

Ilmoitettiin, että valiokunnan seuraava kokous on erikseen ilmoitettavana ajankohtana. 

Pöytäkirjan vakuudeksi
Valiokuntaneuvos 
Harri 
Sintonen