Kalle Jokinen Samlingspartiets riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  09.09.2009–

Namn: Jokinen, Kalle
Telefon: 09 432 3199
E-post: kalle.jokinen@riksdagen.fi
Webbplats: www.kallejokinen.fi
Yrke / titel: överkonstapel
Valkrets: Tavastlands valkrets 09.09.2009–
Riksdagsuppdrag: Kommunikationsutskottet (ersättare) 09.06.2015–
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 13.09.2016–
Tidigare riksdagsuppdrag: Talmanskonferensen (medlem) 27.11.2012–21.04.2015
Lagutskottet (medlem) 15.09.2009–19.04.2011, (ersättare) 03.05.2011–21.04.2015, (ersättare) 09.06.2015–07.09.2016
Kommunikationsutskottet (medlem) 15.09.2009–21.04.2015, (Ordförande) 27.11.2012–21.04.2015
Grundlagsutskottet (medlem) 03.05.2011–27.11.2012, (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Försvarsutskottet (ersättare) 03.05.2011–21.04.2015
Framtidsutskottets delegation Grön tillväxt (medlem) 20.02.2012–06.03.2015
Framtidsutskottet (medlem) 05.12.2012–21.04.2015, (ersättare) 10.04.2018–04.09.2018
Framtidsutskottets delegation Svarta svanar (medlem) 05.12.2012–06.03.2015
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Ekonomiutskottet (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Finansutskottet (medlem) 09.06.2015–07.09.2016
Trafikdelegationen (Ordförande) 11.09.2015–07.09.2016
Bostads- och miljödelegationen (adjungerad medlem) 11.09.2015–07.09.2016
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 30.06.2011–09.09.2016, (Vice ordförande) 23.06.2015–09.09.2016
Forum för internationella frågor (medlem) 27.11.2012–21.04.2015
Riksdagsgrupp: Samlingspartiets riksdagsgrupp 09.09.2009 –
Uppdrag i riksdagsgruppen: Samlingspartiets riksdagsgrupp (ordförande) 21.06.2016–
Riksdagsledamot: 09.09.2009 -
Företrädare: Jari Koskinen /saml