Maria Tolppanen Socialdemokratiska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Tolppanen, Maria
Telefon: 09 432 3179
E-post: maria.tolppanen@riksdagen.fi
Yrke / titel: journalist
Valkrets: Vasa valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag: Stora utskottet (ersättare) 15.06.2018–
Finansutskottet (medlem) 09.09.2016–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (medlem) 23.02.2018–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 23.02.2018–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 16.09.2016–
Ekonomiutskottet (ersättare) 09.09.2016–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 08.02.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 10.11.2016–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (ersättare) 20.12.2016–
Tidigare riksdagsuppdrag: Utrikesutskottet (ersättare) 03.05.2011–11.10.2012
Försvarsutskottet (ersättare) 03.05.2011–11.10.2012
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 03.05.2011–21.04.2015, (ersättare) 08.06.2015–06.09.2016
Stora utskottet (ersättare) 12.10.2012–21.04.2015, (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Revisionsutskottet (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Ekonomiutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Finansutskottet (Vice ordförande) 09.06.2015–06.09.2016
Miljöutskottet (ersättare) 09.06.2015–06.09.2016
Trafikdelegationen (medlem) 11.09.2015–06.09.2016
Bostads- och miljödelegationen (medlem) 16.09.2016–22.02.2018
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 10.06.2011–11.02.2014
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 30.06.2011–22.09.2016
Finlands delegation till Asien - Europa parlamentarikermötet (medlem) 10.10.2012–21.04.2015
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (medlem) 10.06.2015–09.09.2016, (Ordförande) 16.06.2015–09.09.2016
Forum för internationella frågor (medlem) 16.06.2015–09.09.2016
Riksdagsgrupp: Socialdemokratiska riksdagsgruppen 23.06.2016 –
Tidigare riksdagsgrupper: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 20.04.2011–22.06.2016