Ville Vähämäki Sannfinländarnas riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Vähämäki, Ville
Telefon: 09 432 3195
E-post: ville.vahamaki@riksdagen.fi
Webbplats: www.vahamaki.fi
Yrke / titel: diplomingenjör
Valkrets: Uleåborgs valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag: Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 09.06.2015–
Tidigare riksdagsuppdrag: Finansutskottet (medlem) 03.05.2011–21.04.2015, (medlem) 09.06.2015–16.04.2019, (Vice ordförande) 16.09.2016–16.04.2019
Framtidsutskottet (medlem) 03.05.2011–21.04.2015, (medlem) 09.06.2015–16.04.2019
Skattedelegationen (medlem) 01.09.2011–21.04.2015, (medlem) 11.09.2015–16.04.2019
Kultur- och vetenskapsdelegationen (adjungerad medlem) 01.09.2011–21.04.2015
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 01.09.2011–21.04.2015, (medlem) 11.09.2015–16.04.2019
Framtidsutskottets delegation Grön tillväxt (medlem) 14.12.2011–06.03.2015
Framtidsutskottets delegation Svarta svanar (medlem) 14.12.2011–06.03.2015
Framtidsutskottets delegation Radikala teknologier (Ordförande) 14.12.2011–06.03.2015
Revisionsutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Kulturutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Utrikesutskottet (ersättare) 09.06.2015–29.06.2017
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (adjungerad medlem) 11.09.2015–22.09.2017
Ekonomiutskottet (ersättare) 16.05.2017–29.06.2017
Jordbruksdelegationen (medlem) 22.09.2017–16.04.2019
Riksdagsgrupp: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 20.04.2011 –