Jari Lindström Blå riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Lindström, Jari
Telefon: 09 432 3088
E-post: jari.lindstrom@riksdagen.fi
Webbplats: www.jarppalindstrom.net
Yrke / titel: kemilaborant
Valkrets: Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–
Tidigare valkrets: Kymmene valkrets 20.04.2011 - 21.04.2015
Tidigare riksdagsuppdrag: Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 03.05.2011–21.04.2015
Miljöutskottet (medlem) 03.05.2011–21.04.2015
Grundlagsutskottet (ersättare) 05.05.2015–28.05.2015
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 05.05.2015–28.05.2015
Riksdagsgrupp: Blå riksdagsgruppen 13.06.2017 –
Tidigare riksdagsgrupper: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 20.04.2011–12.06.2017
Uppdrag i riksdagsgruppen: Sannfinländarnas riksdagsgrupp (2:a vice ordförande) 01.07.2011–02.02.2014
Sannfinländarnas riksdagsgrupp (ordförande) 03.02.2014–31.05.2015
Sannfinländarnas riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 30.06.2011–02.02.2014
Sannfinländarnas riksdagsgrupp, arbetsutskottet (ordförande) 03.02.2014–31.05.2015
Regeringsmedlemskap
Minister: justitie- och arbetsminister (Sipilä) 29.05.2015–04.05.2017
arbetsminister (Sipilä) 05.05.2017–