Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Jari Myllykoski

Jari Myllykoski

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:
09 432 3119
E-post:
jari.myllykoski(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
avtalssekreterare
Valkrets:
Satakunta valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag:
Kommunikationsutskottet (ersättare) 02.05.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 30.06.2011–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 23.02.2018–
Ledamotsassistent:
Juho Orjala,
Telefon: 09 432 3231, 050 443 0886
E-post: juho.orjala(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster