Annika Saarikko Centerns riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Saarikko, Annika
Telefon: 09 432 3151
E-post: annika.saarikko@riksdagen.fi
Webbplats: www.annikasaarikko.fi
Yrke / titel: filosofie magister
Valkrets: Egentliga Finlands valkrets 20.04.2011–
Tidigare riksdagsuppdrag: Utrikesutskottet (medlem) 03.05.2011–29.06.2011
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.05.2011–29.06.2011
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 03.05.2011–29.06.2011, (medlem) 30.06.2011–05.09.2014, (medlem) 05.05.2015–08.06.2015, (ersättare) 09.06.2015–09.07.2017
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 30.06.2011–05.09.2014, (medlem) 09.06.2015–09.07.2017
Framtidsutskottet (ersättare) 30.06.2011–05.09.2014, (medlem) 30.01.2015–21.04.2015
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Stora utskottet (ersättare) 09.06.2015–09.07.2017
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 10.06.2011–21.04.2015
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (ersättare) 30.06.2011–21.04.2015
Riksdagsgrupp: Centerns riksdagsgrupp 20.04.2011 –
Regeringsmedlemskap
Minister: familje- och omsorgsminister (Sipilä) 10.07.2017–