Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Katja Hänninen

Katja Hänninen

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   04.07.2014–

Telefon:

09 432 3132

E-post:

katja.hanninen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

studentmerkonom, försäljare

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 04.07.2014–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (ersättare) 14.10.2020–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 16.10.2020–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 16.10.2020–
Revisionsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (ersättare) 02.05.2019–
Framtidsutskottet (medlem) 02.05.2019–
Folkpensionsanstaltens fullmäktige (ersättare) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–

Ledamotsassistent:

Riikka Korpinurmi,
Telefon: 09 432 4153, 050 300 7248
E-post: riikka.korpinurmi(at)riksdagen.fi