Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sanna Marin

Sanna Marin

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

E-post:

sanna.marin(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

förvaltningsmagister

Valkrets:

Birkalands valkrets 22.04.2015–

Regeringsmedlemskap:

  • Statsminister (Marin) 10.12.2019–
  • kommunikationsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019