Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Ilmari Nurminen

Ilmari Nurminen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3111

E-post:

ilmari.nurminen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

förvaltningsstuderande

Valkrets:

Birkalands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Lagutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 09.06.2015–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Folkpensionsanstaltens fullmäktige (medlem) 18.06.2019–, (Vice ordförande) 23.08.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen (2:a vice ordförande) 19.06.2019–
  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen, arbetsutskottet (2:a vice ordförande) 19.06.2019–

Ledamotsassistent:

Noora Eilola,
Telefon: 09 432 4111, 050 302 8568
E-post: noora.eilola(at)riksdagen.fi