Veera Ruoho Samlingspartiets riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  22.04.2015–

Namn: Ruoho, Veera
Telefon: 09 432 3144
E-post: veera.ruoho@riksdagen.fi
Webbplats: www.veeraruoho.fi
Yrke / titel: politices kandidat, polis
Valkrets: Nylands valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag: Förvaltningsutskottet (medlem) 08.09.2017–
Lagutskottet (medlem) 03.10.2018–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 07.09.2017–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (ersättare) 09.03.2018–
Tidigare riksdagsuppdrag: Kommunikationsutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Kulturutskottet (medlem) 05.05.2015–08.06.2015, (ersättare) 16.05.2017–05.09.2017
Utrikesutskottet (medlem) 09.06.2015–05.09.2017
Lagutskottet (ersättare) 09.06.2015–08.03.2016
Miljöutskottet (ersättare) 09.06.2015–05.09.2017, (medlem) 07.09.2017–04.09.2018
Finlands delegation till Asien - Europa parlamentarikermötet (medlem) 10.06.2015–22.09.2017
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (ersättare) 10.06.2015–22.09.2017
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (medlem) 09.09.2016–22.09.2017, (Ordförande) 19.10.2016–22.09.2017
Forum för internationella frågor (medlem) 19.10.2016–22.09.2017
Riksdagsgrupp: Samlingspartiets riksdagsgrupp 30.06.2017 –
Tidigare riksdagsgrupper: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 22.04.2015–15.06.2017
Riksdagsgrupp Ruoho 16.06.2017–29.06.2017