Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Matti Semi

Matti Semi

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:
09 432 3153
E-post:
matti.semi(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
byggarbetare
Valkrets:
Savolax-Karelens valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag:
Förvaltningsutskottet (medlem) 05.05.2015–
Försvarsutskottet (ersättare) 02.05.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 17.06.2015–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 04.06.2015–2199
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Vänsterförbundets riksdagsgrupp (2:a vice ordförande) 24.04.2019–
Ledamotsassistent:
Niina Jurva,
Telefon: 09 432 4132, 050 5763532
E-post: niina.jurva(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster