Direkt till innehållet

Katri Kulmuni

Katri Kulmuni

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3076

E-post:

katri.kulmuni(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

magister i samhällsvetenskaper, riksdagsledamot

Valkrets:

Lapplands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 15.09.2020–
Finansutskottet (medlem) 15.09.2020–
Skattedelegationen (adjungerad medlem) 18.09.2020–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 18.09.2020–
Finlands Banks revisorer (medlem) 15.09.2020–

Regeringsmedlemskap:

  • näringsminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • finansminister (Marin) 10.12.2019–08.06.2020

Ledamotsassistent:

Laura Hämäläinen,
Telefon: 09 432 4067
E-post: laura.hamalainen(at)riksdagen.fi