Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Antero Laukkanen

Antero Laukkanen

Nuvarande riksdagsledamot

Kristdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3084

E-post:

antero.laukkanen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

socialråd, pastor

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Kanslikommissionen (ersättare) 19.06.2019–
Lagutskottet (medlem) 05.05.2015–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (ersättare) 10.09.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Kristdemokratiska riksdagsgruppen (1:a vice ordförande) 23.04.2019–

Ledamotsassistent:

Kristiina Drotár,
Telefon: 09 432 3263, 050 478 5740
E-post: kristiina.drotar(at)riksdagen.fi