Sampo Terho Blå riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  22.04.2015 - 12.06.2017, 13.06.2017 -

Namn: Terho, Sampo
Telefon: 09 432 3185
E-post: sampo.terho@riksdagen.fi
Webbplats: www.sampoterho.fi
Yrke / titel: filosofie magister
Valkrets: Helsingfors valkrets 22.04.2015 -
Tidigare riksdagsuppdrag: Stora utskottet (medlem) 05.05.2015 - 04.05.2017
Revisionsutskottet (medlem) 05.05.2015 - 08.06.2015
Ekonomiutskottet (ersättare) 05.05.2015 - 04.05.2017
Riksdagsgrupp: Blå riksdagsgruppen 13.06.2017 -
Tidigare riksdagsgrupper: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 22.04.2015 - 12.06.2017
Uppdrag i riksdagsgruppen: Sannfinländarnas riksdagsgrupp (ordförande) 01.06.2015 - 03.05.2017
Regeringsmedlemskap
Minister: Europa-, kultur- och idrottsminister (Sipilä) 05.05.2017 -