Riikka Slunga-Poutsalo

Riikka Slunga-Poutsalo

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3057
E-post:
riikka.slunga-poutsalo(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
partisekreterare, företagare
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Lagutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (Vice ordförande) 26.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Folkpensionsanstaltens fullmäktige (medlem) 18.06.2019–, (Ordförande) 23.08.2019–
Ledamotsassistent:
Terhi Mattila,
Telefon: 09 432 4057
E-post: terhi.mattila(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster