Hussein al-Taee

Hussein al-Taee

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3006
E-post:
hussein.al-taee(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
expert, ekonomie magister (Masters Degree in International Management, International Business Programme)
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Lagutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 02.05.2019–
Miljöutskottet (medlem) 18.06.2019–
Ledamotsassistent:
Emmi Makela,
Telefon: 09 432 4026, 050 322 0609
E-post: emmi.makela(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster