Noora Koponen

Noora Koponen

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3118
E-post:
noora.koponen(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
fysioterapeut (YH), erfarenhetsexpert
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Kulturutskottet (medlem) 09.06.2020–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 18.06.2019–
Ledamotsassistent:
Salla Aalto,
Telefon: 09 432 4118, 050 590 5391
E-post: salla.aalto(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster