Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Pirkka-Pekka Petelius

Pirkka-Pekka Petelius

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3163

E-post:

pirkka-pekka.petelius(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

skådespelare

Valkrets:

Nylands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Kulturutskottet (medlem) 18.06.2019–
Framtidsutskottet (Vice ordförande) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (ersättare) 19.06.2019–