Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sanna Antikainen

Sanna Antikainen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3063

E-post:

sanna.antikainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

sjukskötare (yh)

Valkrets:

Savolax-Karelens valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Förvaltningsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 21.10.2020–
Kulturutskottet (medlem) 18.06.2019–
Riksdagens revisorer (ersättare) 01.01.2020–31.12.2023
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 19.06.2019–31.05.2023
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Johanna Grönroos,
Telefon: 09 432 4063
E-post: johanna.gronroos(at)riksdagen.fi