Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jenni Pitko

Jenni Pitko

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3168

E-post:

jenni.pitko(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

arkitekt

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Förvaltningsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 18.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Gröna riksdagsgruppen (ordförande) 05.06.2020–

Ledamotsassistent:

Eetu Kreivi,
Telefon: 09 432 4100, 050 430 5556
E-post: eetu.kreivi(at)riksdagen.fi