Hoppa över menyflikskommandon
Hoppa till huvudinnehåll

Erkki Tuomioja

Erkki Tuomioja

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   23.03.1970–23.03.1979, 22.03.1991–

Telefon:
09 432 3183
E-post:
erkki.tuomioja(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
politices doktor, ekonom
Valkrets:
Helsingfors valkrets 24.03.1999–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 09.06.2015–, (Vice ordförande) 02.05.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 09.06.2015–, (Ordförande) 18.06.2019–, (Vice ordförande) 08.02.2019–16.04.2019
Riksdagsbibliotekets styrelse (Vice ordförande) 18.06.2019–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 04.06.2015–2199
Finlands delegation till Asien - Europa parlamentarikermötet (medlem) 19.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–
Regeringsmedlemskap:
  • handels- och industriminister (Lipponen II) 15.04.1999–24.02.2000
  • utrikesminister (Lipponen II) 25.02.2000–16.04.2003
  • utrikesminister (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003
  • utrikesminister (Vanhanen) 24.06.2003–18.04.2007
  • utrikesminister (Katainen) 22.06.2011–23.06.2014
  • utrikesminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
Ledamotsassistent:
Ayla Shakir,
Telefon: 09 432 4112, 050 574 1610
E-post: ayla.shakir(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster