Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Matti Vanhanen

Matti Vanhanen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.03.1991–19.09.2010, 22.04.2015–

Telefon:

09 432 3188

E-post:

matti.vanhanen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices magister

Valkrets:

Nylands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 08.06.2021–
Lagutskottet (medlem) 04.06.2021–

Regeringsmedlemskap:

  • Statsminister (Vanhanen) 24.06.2003–18.04.2007
  • Statsminister (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • finansminister (Marin) 09.06.2020–26.05.2021
  • försvarsminister (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003

Ledamotsassistent:

Otto Suhonen,
Telefon: 050 911 9879
E-post: otto.suhonen(at)riksdagen.fi