Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Anu Vehviläinen

Anu Vehviläinen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   24.03.1995–18.03.2003, 21.03.2007–

Telefon:

09 432 3002

E-post:

anu.vehvilainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

filosofie magister

Valkrets:

Savolax-Karelens valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Presidiet (Talman) 09.06.2020–
Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–, (Talman) 09.06.2020–
Kanslikommissionen (Talman) 09.06.2020–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–, (Talman) 09.06.2020–

Regeringsmedlemskap:

  • trafikminister (Vanhanen II) 19.04.2007–21.06.2010
  • trafikminister (Kiviniemi) 22.06.2010–21.06.2011
  • kommun- och reformminister (Sipilä) 29.05.2015–28.05.2019
  • kommun- och trafikminister (Sipilä) 29.05.2019–05.06.2019

Ledamotsassistent:

Juha Ahtonen,
Telefon: 09 432 4002
E-post: juha.ahtonen(at)riksdagen.fi