Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jari Leppä

Jari Leppä

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   24.03.1999–

Telefon:

09 432 3041

E-post:

jari.leppa(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

jordbrukare

Valkrets:

Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (ersättare) 03.05.2022–
Finansutskottet (ersättare) 03.05.2022–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (medlem) 06.05.2022–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 06.05.2022–

Regeringsmedlemskap:

  • jord- och skogsbruksminister (Sipilä) 05.05.2017–05.06.2019
  • jord- och skogsbruksminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • jord- och skogsbruksminister (Marin) 10.12.2019–28.04.2022

Ledamotsassistent:

Valtteri Pekonen,
Telefon: 050 436 0270
E-post: valtteri.pekonen(at)rikdsdagen.fi